347 Om 9.37 V M. klonk het signaal „het geheel voorwaarts". De vijand, krachtig door de artillerie onder vuur genomen eD de bewe gingen van de cavalerie in zijnen rug niet vertrouwende moest zijne stelling (zie bericht van den Esc. Cd4, blz 145) prijsgeven. Reeds had hij de Noordelijke versterking verlaten, en reeds waren kleine benden door de waadbare plaats op den anderen oever overgegaan. Toch mocht het peloton cavalerie, waarbij de Esc. Comd4., niet ingrijpen, daar de versterking op den Zuidelijken heuvel nog zwaar bezet was, de afstand tot den Zuidelijk gelegen kampongrand gering en het front van de aanvallende infanterie, vooral met het oog op het bedekte kampongterrein op beide oevers, geheel vrij moest blijven. Overal zien wij voor de cavalerie een ruim arbeidsveld op de flanken weggelegd, het heuvelterrein vooral leent zich daartoe uit muntend. Immers de drie patrouilles, opgesteld in flank en in rug van de bij de artillerie achtergebleven infanterie, trein en ambulance, vinden hunne opstelling op gunstig gelegen heuveltoppen, van waar zij een ruim gezichtsveld hebben en opgesteld als „stilstaande waarschuwings patrouilles" niet alleen bijtijds opdringende vijanden signaleeren, maar hen ook beletten zoo dicht te naderen, dat zij treffers in de colonne zouden veroorzaken. De vijand, die toppen in ons bezit ziende, blijft op den noodigen afstand er van verwijderd en om dit laatste in de hand te werken, moeten dan ook nu en dan de patrouilles zich bloot geven, dan weer één of meer ruiters doen afzitten om 's vijands vuur met enkele schoten te beantwoorden. Het 2de peloton belast met de beveiliging van de linkerflank van de reserve, waarbij de ambulance, stelt zich op, zoolang de aanvals- colonne in gevechtsformatie staat, front makende naar buiten, zoodat het gros, op zijne beurt door de drie doorzoekingspatrouilles, thans „stilstaande waarschuwingspatrouilles", op de buitenflank beveiligd dan ook naar die zijde op ruimen afstand het terrein beheerscht. Zoodra tot den aanval wordt opgerukt, volgt dit peloton de be wegingen van de reserve op de flankook de stilstaande waar- schuwingspatrouilles volgen die beweging, waarbij zij het gros van het peloton op flank en rug als gevechtspatrouilles blijven dekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 360