2.3 te bepaleD, op hoeveel het in een eigen bakkerij gebakken brood per kilogram zal komen te staan. Een particuliere inrichting kan goedkooper werken dan een gouvernements inrichting, al was't alleen maar, omdat een particulier ook voor de ingezetenen kan bakken en dus zijn materieel kan laten produceeren zooveel als dat materieel slechts toelaat, waarvan in een gouvernements inrichting natuurlijk geen sprake kan zijn. Neemt men echter in aanmerking, dat het gouvernement het meel vermoedelijk niet duurder, wellicht goedkooper zal kunnen verkrijgen dan een particulier, dat de kosten voor het personeel bij de aangegeven sterkte niet veel hooger zullen zijn, dan een particulier aan loon aan zijn knechts uitkeert, en dat het door ons voorgestelde materieel, alhoewel bij de eerste aanschaifing kostbaarder, in zijn kosten van onderhoud en brandstofverbruik voordeeliger zal blijken, dan de zeer primitieve ovens der particuliere (Chineesche) bakkers, dan is het vermoeden gewettigd, dat het brood onder eigen beheer gebakken Eiet zoo heel veel duurder zal wezen, dan dat particulieren leveren. Tegenover een vermoedelijke prijsverhoogiDg van het brood staat rchter de zekerheid, dat het product vervaardigd is en steeds zal wezen van goed zuiver tarwemeel. En juist deze zekerheidwelke bij levering door particulieren (Chineezen) met het bestaande stelsel, moeielijk zoo niet onmogelijk te krijgen is achten wij een der voornaamste redenen, waardoor de oprichting eener garnizoensbakkerij volkomen gewettigd is. Weltevreden1890. Aldus schreven we in het begin van 1890 en het is met voordacht, dat wij dit opstel ongewijzigd ter plaatsing hebben aangeboden, omdat, zoo de quaestie der broodvoorziening destijds nog een open vraagstuk was, daarin sedert, voor zoover ons bekend, geen verandering is gekomen. Aan het geschrevene kunnen we nog toevoegen, dat sedert in de organisatie van de militaire broodfabrieken in Nederland eenige wijziging is gebracht, naar wij vermeenen hoofdzakelijk ten doel hebbende verbetering van het gehalte van het personeel, dat met de broodbereiding belast is. Ook zijn sedert de ronde (plaat) brooden, welke bij menigeen nog lang in de herinnering zullen blijven voortleven,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 36