24 vervangen door langwerpig vierkante (blik) brooden, welke vorm verandering verband houdt met de sedert ingevoerde verstrekking aan de manschappen van boter voor het brood bij het ontbijt. (1) Ingrijpende veranderingen zijn door een en ander niet tot stand gebracht, invloed op hetgeen wij in 1890 schreven heeft het dus nier. Wenscht men voor ons leger ook vierkante brooden en wel van den vorm, zooals de leveranciers die ons thans verschaffen, dan zal nog gerekend dienen te worden op een geringe som voor de aanschaffing van blikken vormen. Wellicht zal het rendement per baksel eeuigszins dalen en dus per dag misschien één baksel meer vereischt worden, dan wij berekendeu. We kunnen deze punten van ondergeschikt belang hier intusschen onbesproken laten. In de noot op blz. 7 spraken we van een groot garnizoen, waarin het in den aanvang van 1890 tot ontbinding van het broodcontract was gekomen. Daaraan kunnen wij, die sedert gedurende eenigen tijd in dat garnizoen geplaatst waren, het navolgende toevoegen als resultaat van daaromtrent speciaal ingewonnen inlichtingen. In dat garnizoen dan waren en zijn misschien nog, twee partijen, twee Kongsie's onder de Chineezen, welke ieder voor zich tra :htten zoo mogelijk alle leveringscontracten voor het Departement van Oorlog (zoowel van de administratie als van de genie) in handen te krjjgen. Het verloop van dien strijd, welke met afwisselend geluk door beide partijen gevoerd werd of wordt, kunnen we echter verder buiten beschouwing laten, om ons meer speciaal tot het zooeven bedoelde broodcontract te bepalen. Laten we beide partijen aanduiden met de letters A. en B. Yoor de jaren 1886, 1887 eu 1888 was het broodcontract in handen van een der leden van Kongsi A., een man, die onze taa vloeiend spreekt, veel met personen eu autoriteiten uit de eutopeesche maatschappij omgaat, veel en velerlei gouvernements-contracten met afwisselend succes heeft uitgevoerd en dan ook een gunstige reputatie als handelsman, en als man van zaken heeft. Wat hij echter ook (1) De afmetingen zijn: hoogte op doorsnede 8 cM.. lengte 18 oM., breedte 9 cM Gaar gebakkeu en niet nieuwbakken zynde, d.i. 2 a 3 uren na het verlaten van den oven, moet elk brood 0.6 kg. wegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 37