873 In hooge mate naïef noem ik de Doot op biz. 68„Om het groote publiek in de gelegenheid te stellen „grosso modo" de excursiën onzer troepen in het Noorden van Sumatra te volgen, is thans ook by het Topographisch Bureau te Batavia in bewerking eene „Overzichts kaart van Groot-Atjeh en aangrenzende kuststaten" op de schaal 1:200.000, aangevende dat gedeelte van Atjeh, waar met ruime grenzen genomen, de werkingssfeer onzer troepen ligt. Die kaart zal zeer spoedig (sic) in druk verschijnen, militaire waarde zal ze natuurljjk nagenoeg niet hebben." Het is half Februari 1898, dat ik zulks lees, en in Maart 1896 begonnen de operatiën. Arme onnoozelheid van een Indisch cartograafbedoelt hij soms het volgen der excursiën van de troepen onder den Generaal van der Heijden En de critiek van het gebied van Pedir? Had de Indische cartograaf soms verlangd, dat ik de „nieuwste gegevens" opnemingen op het oog en den pas van een Atjeher in eene topographische kaart zou omzetten Yoor de bereidwilligheid van den recensent om mij aan wat nieuwe gegevens te helpen (blz. 66) ben ik in hooge mate dankbaar. Daarop had ik niet durven hopen. Waar die gegevens mij echter zoo bereid willig door het Ministerie van Koloniën verstrekt worden, zal ik van dat aanbod geen gebruik behoeven te maken. Waren van de zelfstandige moekims Selimoenenz., bij het ter perse gaan van mijne kaart reeds aanvullingsbladen gereed geweest, die toch zoo spoedig mogelijk onder de oogen der Regeering komen(blz. 62) dan zou ook van dat gebied door mij een topographisch juist beeld gegeven zijn. Nu was ik wel genoodzaakt om volledigheidshalve een brok van de kaart van '83 dus nog eene onjuiste terreinvoorstelling te geven alleen natuurlijk voor overzicht, en van daar het woord „schaal 1:80.000." Op deze onjuiste kaart een juist geplaatst bivouak aan (1) Dat natuur lijk begrjjp ik niet. Is dat soms omdat ze zoo heel spoedig oitkomt? Zou aan een eenigszins volledig kaartje zelfs op die schaal men beschiuwe den TopograpMschen Atlas op 1:200.000 van het terrein tussehen Selimoen en Palcan Baroe Pakan Sot zoo positief nagenoeg alle militaire waarde worden ontzegd Voor ons oog verrijzen, als wjj dit nederschrjjveD, de militaire kaarten van vóór do Lombok-expeditie, Atjeh vóór 1S78, Flores, enz. omljjnd door het bekende gezegde van de Brack topographie eet la base de tontes les opérations militaires."

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 386