375 de te photographeeren minuten stelt, moet den lithograaf loven, welke van zulke schetsen langs dien weg eene zoodanige kaart weet te vervaardigen. Bij photolithographic toch hangt alles af van den aai d van het origineel. Belachelijk is het eenvoudig, uit den mond van een cartograaf te vernemeD, dat de sluiting zeer veel te wenschen overlaat. Welke uitgeversfirma zou, deze methode volgende, na eene voorbereiding van enkele weken, van dertien steenen in zes en een halven dag eene oplage van 1500 exemplaren (1) vervaardigen, waarbij op de slui- terig zoo weinig is aan te merken? En beleefdelijk houd ik mij aanbevolen, om door een Indisch cartograaf op eene Indische kaart van gelijk formaat gewezen te worden, welke ook photolitho- graphisch gereproduceerd en in zeven kleuren gedrukt is, en waarbij in 1500 exemplaren eene sluiting verkregen is, welke die van mijne kaart in de schaduw stelt. Het is mijne vaste overtuiging, dat in dit opzicht allerminst der firma Smulders eenig rechtvaardig verwijt gedaan kan worden. Dat de persoon, die zich een Indisch cartograaf noemt, geene flauwe notie blijkt te hebben van de bezwaren der sluiting, volgt naast zijne hoogst onbillijke beoordeeling ten duidelijkste uit de door hem betoog de raadzaamheid om de Kroengswaterleidingen enzook in blauw en zwart uit te trekken. „Zooals trouwens de Legenda aangeeft," wordt daar nog even achteraan gehaakt; hetgeen eenvoudig onwaar is: de legenda geeft wel eenvoudigheidshalve in zwart het conven tioneel teeken voor waterleidingen, maar in blauw alleen dubbel- lijnige rivieren. Van wien ik ook een dergelijk oordeel had kunnen verwachten, zeer zeker niet van iemand, welke zich Indisch cartograaf noemt en zich zelf door dit masker een brevet van vakkennis geeft. Zoo iemand behoort een onpartijdig, een rechtvaardig oordeel te kunnen uitspreken. En waar geen rekening gehouden wordt met eischen, die gesteld mogen worden, daar is het oordeel onrechtvaardig Geef iemand een kwartier tijd en een stuk krijt in de hand, en laat hem dan üw portret maken, zeg er vooral bij dat het goed koop moet zijn, en beoordeel Uw konterfeitsel, als het voltooid is, (1) Noot. Zie Java-Bole van 18 December 1897.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 388