25 wezen moge, broodbakker is hij niet, van dat vak heeft hij geen verstand. De geheele broodfrabicage dreef dan ook wat het technische gedeelte betrof, op ondergeschikt personeel, in de keuze waarvan hij intusschen vrij gelukkig schijnt te zijn geweest, althans men verzekerde mij, dat in de jaren 1886, 1887 en 1888 de broodlevering vrij geregeld haar gang was gegaan. De contractsprijs was f 0 2547 per kilo. Medio 1888 werd opnieuw aanbesteding gehouden, en wel voor levering gedurende de jaren 1889, 1890 en 1891. Niet minder dan 17 inschrijvers deden zich op, maar of die allen ernstig gemeende aanbiedingen deden, hebben wij niet kunnen uitvisschen. Het resul taat was, dat aan een lid van kongsie B. de levering werd gegund voor den uiterst lagen prijs van 0.164S, dat is tegen minder dan de helft van den gestelden marktprijs en ongeveer 35°/0 lager dan volgens het vorige contract. Een ieder was het duidelijk, dat op een dergelijke levering niet anders dan verlies moest geleden worden. De booze wereld vertelde dan ook al heel gauw, dat de leverancier er zeer zeker op gerekend moest hebben, een vrij groot percent vau het als paneermeel gebezigde rijstemeel onder het tarwemeel te mengen. Ook deze leverancier was iemand, die als handelsman een gunstige reputatie genoot; die reeds verschillende gouvernements-contracten mrestal met succes had uitgevoerd en zich daarmede een aardig for tuin moest hebben verworven, gelet op het feit, dat hij nu en dan schitterende feesten gaf. Hoe het thans met den man staat is ons niet precies bekend, doch nog altijd schijnt hij, niettegenstaande den ongelukkigen afloop van het broodcontract, waarop wij zoo aanstonds terugkomen, iemand te zijn, die in den handel mee doet en zijn gezag doet gelden. Hij was dus als aannemer niet een onbekende persoonlijkheid, maar toch een broodbakker was hij niet. Ook voor hem was de broodlevering een handelsspeculatie als elke andere. Evenals zijn voorganger was ook hij voor de broodlevering afhan kelijk van zijn ondergeschikt personeel, bij het verkrijgen waarvan hij echter niet zoo gelukkig schijnt te zijn geweest. Wellicht was er ook tegenwerking van de kongsie A. in 't spel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 38