379 Ook de schrijvers, die over dit onderwerp hunne gedachten in het Indisch Militair Tijdschrift hebben geboekstaafd, beschouwden steeds beide vraagstukken identiek. Welnu!door hen werd de oprichting van meerdere perma nente garnizoensbroodbakkerijen noodzakelijk geoordeeld om: a. beter en goedkooper brood te verkrijgen, b. omdat niet voldoende of niet behoorlijk in de behoefte aan dit voedingsartikel werd voorzien, c. omdat de tot nog toe gevolgde wijze van voorziening bij een' oorlog met een' buitenlandschen vijand niet verzekerd is en d. meer andere redenen van ondergeschikt belang Wanneer nu de door genoemde schrijvers aan eene broodlevering door particulieren verbonden geachte nadeelen óf opgeheven of vermin derd zijn, dan kan toch, naar onze meening, wel geconstateerd worden, dat „het vraagstuk der broodverpleging eene andere phase is ingetreden ende Heer Yries vergeet aan de gecursiveerde woorden het vervolg van onze bewering toe te voegen (1), luidende: „dienten- gevolge vele beweegredenen, welke vroeger de oprichting van militaire bakkerijen en graanmolens konden motiveerenthans in mindere mate klemmend zijn geworden Onderwerpelijke nadeelen zijn öf opgeheven of verminderd. In de eerste plaats door de bij de Algemeene Order voor het Leger N°. 9 van 1889 en de bij paragraaf 61 der Order voor de Mili- litaire Administratie N°. 2 van 1896 gegeven voorschriften, aan wel ker beteekenis de meerdere technische kennis, welke in den tegen- woordigen tijd van officieren, die deze voorschriften hebben te contro leeren of daarmede bemoeienis hebben, eene bijzondere kracht geeft(2) secundo, door de omstandigheid dat de graanprijzen op de wereld markt en de daarmede ongetwijfeld verbandhoudende leveringsprijzen voor het brood zijn gedaald en ten derde door de op deugdelijk wetenschappelijke onder- (1) Zie bli. 605 van vorenbedoelde aflvering van den Militairen Spectator. (2) Het gevaar van besmettiug ten gevolge van de onzindelijkheid der werklieden en werkplaatsen en andere gevaren o. a. voor de gezondheid van den soldaat aan de uitbesteding der broodfabricage verbonden, waarop door de voorstanders vnn witsluitende voorziening door militaire bakkerijen in de behoefte aan brood voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 392