380 zoekingen steunende verklaring dat de rijst, zoowel wat betreft de voedingswaarde als wat aangaat de gemakkelijke verteerbaarheid, de tarwe geheel kan vervangen. Nog meerdere factoren zouden kunnen worden aangegeven om te bewijzen dat het vraagstuk der brood verpleging in het laatste zestal jaren, in wezen is veranderd. Wat voorts het verwijt betreft, als zouden wjj onze voorgangers in het behandelen dezer materie groot onrecht aangedaan hebben door te constateeren dat de meesten hunner hebben gemeend in eene brood-en meelbereidmg onder eigen beheer niet dan voordeden te moe ten zienwij kunnen zulks in geenen deele beamen,.... bet lijkt ons trouweos wel ietwat lichtvaardig geuit, omdat het steunt op hetgeen den Heer Vries, zooals Zijn E Ielgestrenge schrijft, na lezing van hunne peunevruchten, is bijgebleven. Wij hebben thans hunne verhandelingen nog eens terdege bestu deerd en kunnen geen woord terugnemen van hetgeen wij dienaan gaande neerschreven. Ook de omstandigheid dat onder deze voorgangers, enkelen het vraagstuk reeds hadden onderzocht, vóórdat wij konden vermoeden ooit dit onderwerp in het publiek te zullen bespreken, aan welk toevallig feit onze geachte collega eenige waarde schijnt te hechten, kan in ons oordeel geene wijziging brengen. Het bedekt verwijt als zouden wij van den kapitein van Altena beweerd hebben, dat hij de zaak oppervlakkig behandeld heeft, kan ons, die reeds in den aanvang van ons opstel aan zijn verdienstelijken het Leger zóózeer den nadruk worden gelegd, sohynen ook in Nederland niet als motief voor eene uitsluitende broodvoorziening door garnizoonsbakkeryen te hebboa gegolden, aangezien onder meer andere plaatsen ook het groote garnizoen Amersfoort door eene particuliere bakkerij van het benoodigde brood wordt voorzien Bestonden bovendien bedoelde gevaren werkelijk in die mate, als men wel wil doen voorkomen, dan zoude het toch niet aangaan, dat de staat slechts een klein gedeelte zijner onderdanen, namelijk zjjne soldaten, daartegen beveiligde? Alle zyne onderdanen behoorden dan in bescherming te worden genomen. In geen geval is dus het oprichten van meerdere permanente militaire bakkerijen, uitsluitend op grond van het bestaan van genoemde gevaren, gewettigd. Men bedenke hierbij dan nog dat het brood op het dagelijksoh menu van dsn Indischen soldaat zulk eene uiterst bescheiden plaats inneemt

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 393