383 Wij hebben Semarang gekozen; de Heer Vries vindt Batavia de meest geschikte plaats, met het oog op de geringe hoeveelheid brood welke te eerstgenoemde plaatse dagelijks benoodigd is. Op grond van dit motief gaan wij met den schijver van „Militaire Broodbak kerijen" mede. Thans voldoen wij aan het ons gedaan verzoek om een „ander" controlemiddel aan te geven, waardoor beter nog, dan nu het geval is, bedrog van de zijde des broodleveranciers kan worden voorkomen. Dit controlemiddel zou bijvoorbeeld kunnen bestaan in het dage lijks merken der deegbollen, na onderzoek door dengene, die met het toezicht op de bakkerij is belast. (1) Bij de keuring zou er dan op gelet dienen te worden dat op elk brood het voorgeschreven merk (bestaande b.v. uit de samenvoe ging van aanvangs- en sluitletter van den naam der garnizoens plaats) voorkwam. Zeer gewenscht zou het ons voorts toeschijnen, wanneer, in navolging van Duitschland, van Gouvernementswege straffen werden gesteld op het vervalschen van voedingsartikelen Met het bovenstaande vermeenen wij aan de ons opgelegde taak te hebben voldaan en zouden dus hiermede kunnen besluiten, ware het niet dat wij het, in het belang der zaak en naar aanleiding van eenige in dagbladen en tijdschriften verschenen artikelen over de broodvoorziening in ons leger (2), wenschelijk vinden, aan de voor standers van uitsluitende voorziening door militaire bakkerijen in de lehcelte san brcod, hit volgende in heiinneting brengen. De omstandigheid, dat het versch uit den oven gekomen brood niet dadelijk voor verzending geschikt is en.... zooals de toestand thans nog over het algemeen in Indië is, de gelegenheid niet zal bestaan om, n& de bekoeling van het brood, nog op denzelfiten dag de ver zending per spoor te doen geschieden, zal oorzaak zijn dat in de garnizoenen, welke van uit de standplaatsen der militaire bakkerijen, (1) In Europa is het door sommige broodfabrikanten geleverde brood óók van merken ven verschillenden aard, naam van de bakkerij, van den bakker enz., voorzien. (2) Zie o. a. De Locomotief van 12 Ootober 1897. Dl, I, 1898. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 396