26 Hoe dit ook zij, al heel spoedig bleek, dat het brood door den nieuwen leverancier gebakkeD, slecht was. Nauwelijks een veertiental dagen waren sedert den aanvang van het contract verloopen of er werd reeds proces-ver baal opgemaakt. Gebeurde dit, dan werd 't wel iets beter, maar gaandeweg nam de qualiteit van het brood weer af, totdat een afkeuring den leve rancier weer tot werkzaamheid aanspoorde Het geheele verloop van die lijdensgeschiedenis hier weer te geven achten wij overbodig. Genoeg zij het daarom hier te vermelden, dat in Maart 1890 het con tract ontbonden werd wegens wanprestatie. Waarom de man, die dan toch financieel niet onmachtig was en als borgen bovendien ook zeer gegoede personen had, het daartoe heeft laten komen, is ons nooit recht duidelijk geworden. Trouwens dit doet hier niet terzake, evenmin de redenen, waarom bij de daarop gehouden aanbesteding de laagste inschrijver wederom met 0.1648 per kilogram uit de bus kwam Dat hier een komedie werd opgevoerd, waarvan de kosten ten slotte door den primitieven leverancier zijn betaald gewor den, kan allicht vermoed worden. Dan, waar wij de aandacht op wilden vestigen en wat wij in het helderste licht wilden stellen is dit: dat waar het aangenomen stelsel van broodvoorziening aanleiding kan geven tot voorvallen, als wij zoueven kortelijk schetsten, en waarbij de voeding van den soldaat in zekere mate in verband kan komen met en afhankelijk worden van speculaties van Chiueezeu en van op winst bedachte handelaren, is dat stelsel daarmede volgens onze meening veroordeeld Dat stelsel is oorzaak, dat de broodvoorziening, afhankelijk als zij is van de gewil ligheid van den leverancier, tegen wien, i3 hij onwillig, met geen enkele methode van ondeizoek kan worden opgetreden, niet gezegd kan worden te zijn verzekerd. En dat moet zij volgens onze meeuing wezen. Verbe tering daarvan is alleen te wachten van btoodfabricage in eigen beheer. Of dat duurder zal uitkomen, mag hier evenmin een vraag wezen als bij de fabricage van patronen e. d., welke en om zeer gegronde redenen eveneens in eigen beheer worden gemaakt. Op bldz. 6 teekenden we reeds aan, dat, was er maar eerst een garnizoeDS-bakkerij, de zoo hoog noodige invoeiing van veldbakkerijen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 39