27 slechts een quaeslie van geld zoude geworden zijn. Ook daarom is dus de oprichting van eigen bakkerijen voor het leger een noodza kelijkheid geworden. Als veldbakkerijen zouden wel in de eerste plaats in aanmerking komer, de onder de benaming van tfour démontabW dan wel van four Le.'pinasse assemblé clivinble en travées door de fransche firma Geneste Herscher et Somasco in den handel gebrachte bakovens, dan wel die door den Weener fabrikant J. Peijer worden vervaardigd en als auf Tragthieren transportable eiserne Gebirgs-Backoefen(1) in den handel voorkomen. Het zijn natuurlijk ovens van het oude systeem d. w. z. met inwendige, dus niet met uitwendige verwarming, zooals in een goed ingerichte bakkerij anders voorkomen. De bakruimte word verhit door er hout in te stoken, en het brood gebakken door, nadat de ovenruimte leeg is gemaakt, de deeg- bollen in blikken er in te plaatsen en ze bloot te stellen aan de warmte, welke van het ovenlichaam uitstraalt. Volgens ons verstrekte gegevens kost een garnituur bestaande uit twee ovens met toebehooren aan de fabriek f 1280. Daarvoor heeft men: twee in vier stukken verdeelbare bergovens, waarbij per oven drie koppelramen een voorwand een achterwand een rookschuif met stang een schoorsteen een ovendeur en verder voor de beide ovens: twee verdeelbare troggen met voor elk een werktafel vier en zestig blikken vormen elk voor drie (oostenrijksche) rantsoenen. veertien stel draagzadels (1) Dezo benamiDg komt ons jtister voor dan die van veldbakoven. Zooals men spreekt van berg- artillerie, in onderscheiding van veld-artillerie zoo znllen wij in den virvolge ook spreken v«n bergovens of bergbakkerijen, in tegenstelling van Teld- ovens en veldbakkerjjen, waarvoor ander en zwaarder materieel gebezigd kan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 40