HET VOORSCHRIFT OP DEN VELDDIENST EN DE CAVALERIE. Alvorens eenige gedeelten uit bovengenoemd voorschrift te bespre ken, komt het ons niet ondienstig voor te vragen „waarvoor dient een voorschrift," en „moet men er zich aan houden of niet". Het ant woord willen we ontleenen aan de Alg. Order No 72 van 1869 van generaal Kroesen, waarin met nadruk gewezen wordt op den wil van zijne Excellentie: „Het is mijn ernstig verlangen dat aan eigen machtige afwijkingen van stonde af aan een einde kome, ik verlang „stipte onderwerping en gehoorzaamheid aan wetten, reglementen en „bevelen" en verder: „Mijnerzijds zal ik exemplair treffen hen, die eigen machtig van de wetten, reglementen en bevelen zullen afwijken enz." Mij dunkt duidelijker kan het niet. Hoe nu, vragen we verder, is het dan mogelijk dat in de practijk, d.i. op het oorlogsterrein, geheel afgeweken wordt van het „Voor schrift op den Velddienst"? Het eenige antwoord, dat wij op deze vraag kunnen vinden, is: „Het Voorschrift op den Velddienst past niet meer in de bestaande toestanden"; m.a.w. het is onbruikbaar geworden en moet dus zoo spoedig mogelijk vervangen worden. 1) 1) Gaarne geven wjj den sohrijver toe, dat ons Velddienstvoorschrift „im Groszen und Ganzen" slecht is, doch in het bovenstaande verliest hij te veel uit het oog wat de Inleiding omtrent dat voorschrift zegt n. 1. „Dit voorschrift strekt tot leidraadzoowel bjj het onderricht, als bij de uitvoering „van die tactisohe handelingen enz." en verder „Het zal derhalve de noodige aanwijzingen behelzen omtrent de uitvoering van de „marsohen; de wijze aanduiden, hoedanig de troepen in toestand van rust het doel matigst hunnen legeren ;'ens." Een dergelijk voorschrift is niet te rangschikken onder de door Generaal Kroesen bedoelde wettenreglementen en bevelen Zeer juist wordt in het nieuwe „Voorschrift voor het houden van oefeningen bij de infanterie" naar aanleiding der velddienstoefeningen in 31 onder meer gezegd: elke oefening moet ieder, die er aan deelneemt, zich de werkelijkheid voorstellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 433