424 noodige en nuttige voor het paard, dan degene die het "Veld dienstvoorschrift ontwierp en sluiten ons daarom bij den cavalerist aan. 81 bespreekt de bivouaks en daarin wordt o. a. gezegd: „De cavalerie bivouakeert meestal in opene colonne." Geen ons bekend reglement spreekt echter van „opene colonne". Vermoedelijk ligt de schuld hier weer aan het te slaafs, doch zonder de noodige zaakkennis gevolgde Nederlandsche Velddienstvoorschrift, waarin gesproken wordt over „opene colonne met eskadronseene in de Nederlandsche Regimentsschool welbekende formatie. Wij zouden dezen regel dus wenschen te wijzigen in: „De cavalerie bivouakeert zoo noodig pelotonsgewijze of zooals het emplacement van het bivouak dit aangeeit. Boomrijen of een laantje kunnen gemakkelijk door middel van fouragestrikken en longes worden benut." Daar in den oorlog tegenover den inlandschen vijand voor de cavalerie als gebiedende eisch moet gesteld worden, steeds te bivouakee- ren onder de directe bescherming van de infanterie en voor dit wapen geldt, dat het bivouak steeds zoo klein mogelijk zal moeten zijn met het oog op de verdediging, zal van een normaal bivouak zelden sprake kunnen zijn, doch zal men zich geheel moeten schikken naar de omstandigheden. 98 zegt over de aankomst der troepen in het bivouak „Wat „betreft het afstijgen der ruiters, het bevestigen der paarden en het „opbergen van het harnachement, zoo wordt gehandeld overeenkomstig „de voorschriften." Gaarne zouden wij vernemen welke die voorschriften zijn. Geen Indisch cavalerie-reglement of voorschrift bevat die, wel het Neder- landsche Velddienstvoorschrift 119. Met het oog op het vroeger opgemerkte over bivouaks kan echter 119 in Indië geen toepassing vinden. Dit heeft bovendien geen bezwaar, daar gewoonlijk bij een colonne infanterie slechts één peloton cavalerie zal ingedeeld zjjn, en dit ge makkelijk zijn plaatsje in het bivouak zal vinden. 103 behandelt het voederen der paarden: „de mondzakken „worden over de hoofden der paarden gehangen en de gaba wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 437