425 „slechts bij kleine hoeveelheden tegelijk in den mondzak gedaan „om te voorkomen, dat zij verloren gaat. „Bij het voederen van hooi of gras wordt hetzelfde in achtgenomen." O. i. dient deze te vervallen. Gras toch wordt nooit uit den mondzak gevoerd, doch voor het paard neergelegd en hierop de gaba. Bij het voederen toch uit den mondzak zou de gaba al spoedig door speeksel verontreinigd worden en zou het paard niet eten. Wat het gras voeren uit den mondzak aangaat, dit is daarom onpractisch omdat het paard, uit het hem voorgezette, zijn voedsel uitzoekt en niet als een sapi of karbouw alles eet. Wil men nu per sé aan het „bepalen" gaan, welnu: „Ieder ruiter zorgt voor het voedsel van zijn paard". Hiermede is genoeg gezegd. 113. „Bestaat eene voorhoede enkel uit infanterie, zoo worden haar toch zoo mogelijk eenige cavaleristen toegevoegd om rapporten snel over te brengen" Bij de zeer kleine afstanden, waarop tegenover den inlandschen vjjand de infanterie-voorhoede is vooruitgeschoven, lijkt het ons wel eenigszins morsen met cavaleristen, indien men ze, als boven is aangegeven, voor ordonnans gebruikt. De quaestie verandert natuurlijk, indien er meerdere colonnes zijn, dan is cavalerie-indeeling noodzakelijk, doch eigenlijk meer ver- bindings-cavalerie, die het overbrengen van berichten tegelijkertijd gemakkelijk kan waarnemen. Een bekend feit is het evenwel, dat infanterie-commandanten gaarne veel ordonnansen hebben en even bekend is het dat cavalerie-com- mandanten niet gaarne hunne menschen hiervoor afstaan. Bij manoeuvres is het ons b. v. dikwijls opgevallen, dat zelfs bij eene sterkte van 3 zwakke compagnien, waarbij ingedeeld een peloton cavalerie en een sectie berg-artillerie 6 cavaleristen voor ordonnansen- dienst werden gebruikt, waardoor natuurlijk het optreden van het peloton, waartoe zij behooren, zeer wordt belemmerd. Stellen wij ons toch voor een peloton cavalerie, dat tot opdracht heeft: „directe beveiliging, m. a, w. aan de colonne is gebonden".

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 438