30 kelijk) met brood, dus iu den zin als men zoude kunnen spreken van rijstverpleging (1) d i. hoofdzakelijk voeding met rijst handelt het opstel, doch eenvoudig over de brood-bereiding en brood voorziening, zooals die plaats heeft en zooals die door schrij ver gewenscht wordt. Overigens is het niet duidelijk, welke de gewijzigde omstandigheden"' zijn, waardoor blz. 605 vhet vraagstuk der hroodverpleging een andere phase zoude zijn ingetreden." Wij meenen dat het vraag stuk der broodvoorziening nog steeds verkeert in de phase, waarin het altijd heeft verkeerd. Nog immer werkt men met een stelsel, dat reeds meermalen aangevochten werd. Op bladzijde 605 komt nog o.a. het volgende voor: „De meeste schrijvers over het onderwerphebben tot den „huidigen oogenblik gemeend in een brood- en meelbereiding onder „eigen beheer niet dan voordeelen te moeten zien''. Het wil ons toeschijnen, dat schrijver daarmede zijn voorgangers waaronder er vermoedelijk zijn, die het vraagtuk reeds grondig had den onderzocht, vóór hij kon vermoeden ooit dit onderwerp in het publiek te zullen bespreken onrecht en wel groot onrecht aan doet. Wat er ons na lezing van die verschillende opstellen van is bijgebleven is, dat in het algemeen men niet zoo lichtzinnig is ge weest, om naast de voordeelen niet te letten op de nadeelen. Ons dunkt, dat o.a. van collega van Altena niet gezegd kan worden, dat hij zóó oppervlakkig de zaak behandeld heeft. „Dat men" bldz. 606 bovenaan „op de onkostenrekening „van een Rijks-inrichting, als een militaire bakkerij zoude wezen, „geen uitgaven vindt voor verlofstraktementen, pensioenen of gage- „menten, transportkosten en ziekenverpleging van het personeel ook nietenz." willen we gaarne op gezag van den schrijver aannemen, maar hij vergunne ons tevens de vraag te opperen, of zulk eene onkostenrekening niet zeer onvolledig moet genoemd worden. Waarom of wij, zooals de schrijver verder zegt, „de militaire bak kerijen c. a. wat de hooge kosten aangaat, best kunnen missen" is mede niet recht duidelijk, tenzij bedoeld wordt dat de eisch om eigen bakkerijen voor het leger te hebben, om de hooge kosten niet (1) "Wij zouden wel in overweging willen geven deze tot misverstand aanleiding gerende samenstelling voortaan te vermjjden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 43