437 aan de batterij S cos. a. en een verwijderende of naderende bewe ging S sin. a, of een verplaatsing in t minuten vervangen door een evenwijdige verplaatsing t S cos, a, en een verwijderende of naderende verplaatsing t S sin. a,. Deze verplaatsingen van het doel kunnen wij weergeven door verplaatsingen van het richtpnnt, zooals hiervoor is aangegeven. Yoor deze verplaatsingen van het richtpunt zouden wij tabellen kunnen samenstellen. Y. Algemeen denkbeeld der toestellen. a. Toet tel tot het weergeven van doelen, zich van de batterij verwijderende of tot deze naderende. Zooals boven reeds is aangetoond kunnen wij de verwijderende of naderende beweging van een doel ten opzichte van de batterij vervangen door het doen stjjgen of dalen van een richtpunt. Hierbij moet er dan vooral op gelet worden, dat deze stijging of daling overeenkomt met de verwijdering of nadering van het doel. Bedoelde stjjging of daling houdt verband met den afstand, waarop het doel zich bevindt, en met de snelheid van beweging. Zooals uit de bijbehoorende tabellen blijkt, neemt bij eenzelfde snelheid van beweging, bij vermeerdering van den afstand, de stijging of daling af en bij vermeerdering van de snelheid van beweging op eenzelfden afstand neemt zij toe. Daarom zou dan ook bij een toeBtel, dat zoo volkomen mogelijk de beweging van een verwijderend of naderend doel weergeeft, de stijging of daling van het richtpunt hiermede in overeenstemming moeten zijn. Om een verwijderende of naderende beweging van een doel ten opzichte van de batterij weer te geven, moeten wij dus hebben een toestel, dat 1°. een richtpunt op-en neer kan doen bewegen; 2°. de op- en neergaande beweging kan regelen naar gelang van de snelheid van beweging van het doel en 3°. de op- en neergaande beweging kan regelen naar gelang van den afstand, waarop het doel zich bevindt van de batterij. Voor een toestel, dat een richtpunt op en neer kan doen bewegen, hebben wij slechts noodig een schijf, die in een bamboezen raam

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 450