438 aan een touw door middel van een windtoestel kan worden op- en neergehaald. Om dat op- en neerbewegen van het richtpunt te regelen naar gelang van de snelheid van beweging van het doel, moet het op- en afwinden met het windtoestel sneller of minder snel kunnen ge schieden, daar uit de tabellen blijkt, dat bij een grootere snelheid van beweging voor denzelfden afstand ook een grootere stijging of daling van het richtpunt behoort. Dat kan verkregen worden door den zwengel van het windtoestel te doen bewegen langs een schijf, waarop pinnetjes zijn aangebracht. Men zorge dan alleen, dat de afstand der pinnetjes verband houdt met de snelheid van beweging van het doel en dat de ruimte tus- schen twee pinnetjes in een bepaald tijdsverloop wordt doorloopen. Om het op- en neerbewegen van het richtpunt te regelen naar gelang van den afstand van het doel, moet het windtoestel zoodanig ingericht zijn, dat in eenzelfde tijdsverloop minder of meer touw opgewonden wordt, al naar mate de afstand grooter of kleiner wordt. Uit meergenoemde tabellen blijkt, dat bij grooter worden van den af stand, bij eenzelfde snelheid van beweging, de stijging of daling afneemt. Om dit doel te bereiken zouden wij aan de as van het wind toestel, waarop het touw opgewonden wordt, eene kegelvormige ge daante moeten geven. Uit bovenstaande volgt, dat wij voor het gewenschte toestel noodig zouden hebbeneen raam, waarin een schijfje op- en neerbewogen kan worden, voorts een windtoestel, waarop het touw tot het be wegen van het schijfje opgewonden kan worden, terwijl bovendien de snelheid van omwenteling geregeld wordt naar gelang van de snelheid van beweging van het voor te stellen doelten derde moet de dikte van de as van het windtoestel rekening houden met den afstand, waarop het doel zich bevindt. b. Toestel tot het weergeven van doelen zich bewegende in een strekking evenwijdig aan de batterij. Uit het desbetreffende vorenstaande volgt, dat voor dit oogmerk een toestel noodig is, dat een richtpunt van links naar rechts of omgekeerd kan bewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 451