439 Bij deze beweging van het richtpunt moet ervoor gezorgd worden, dat zij overeenkomt met de beweging van het doel. Zooals uit de bijbehoorende tabellen blijkt, houdt de beweging van het richtpunt verband met de snelheid van beweging van het doel en met den afstand, waarop het doel zich bevindt. Uit die tabellen volgt ook, dat bij een grootere snelheid van beweging van het doel op denzelfden afstand een grootere verplaatsing van het richtpunt behoort en tevens, dat bij eenzelfde snelheid van beweging van het doel voor een grooteren afstand een kleinere ver plaatsing van het richtpunt noodig is. Daarom moet dan ook bij een toestel, dat de beweging van een doel in evenwijdige strekking met de batterij weergeeft, rekening gehouden kunnen worden met de snelheid van beweging van het doel en met den afstand, waarop het doel zich van de batterij bevindt. Wij zullen dus een toestel moeten hebben dat: 1°. een richtpunt van links Daar rechts of omgekeerd kan bewegen; 2°. de snelheid van beweging van het richtpunt kan regelen naar gelang van de snelheid van beweging van het doel; 3°. de beweging van het richtpunt kan regelen naar gelaDg van den afstand, waarop het doel zich bevindt. Om een richtpunt van links naar rechts of omgekeerd te bewegen, hebben wij noodig een schijfje, dat aan een touw heen-en weer- gehaald kan worden. Om dat heen- en weerhalen in overeenstemming te brengen met de snelheid van beweging van het doel, blijkt uit de tabellen, dat de verplaatsing van het richtpunt bij een grootere snelheid van bewe ging van het doel op denzelfden afstand grooter zal moeten zijn. Het toes'el zal in eenzelfde tijdsverloop het schijfje over een grooteren afstand moeten kunnen verplaatsen, waartoe een grootere snelheid van beweging noodig is. De snelheid van het ronddraaien van het windtoestel, noodig tot het heen- en weerbewegen van het schijfje, wordt op dezelfde wijze, als bovenvermeld, geregeld. Om het heen- en weerbewegen van het schijfje te regelen naar gelang van den afstand, waarop het doel zich bevindt, bij eenzelfde snelheid van beweging van het doel, blijkt uit de bijbehoorende

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 452