440 ta bellen, dat naar gelang die afstand toeneemt, de grootte van ver plaatsing van het lichtpunt afneemt. Om dat te bereiken zou dus, voor een grooteren afstand, bij eenzelfde snelheid van beweging van het doel een kleinere verplaatsing van het richtpunt behooren. Dit oogmerk kan op dezelfde wijze, als aangegeven voor een grootere snelheid van beweging, verkregen worden. Uit bovenstaande volgt, dat, om een beweging van een doel in evenwijdige strekking ten opzichte van de batterij weer te geven, een schijfje noodig is, dat door middel van een touw van links naar rechts of omgekeerd bewogen kan wordenvoorts een windtoestel, waarop dat touw wordt opgewonden, terwijl bovendien de snelheid van omwenteling van de as van het windtoestel geregeld kan worden in verband met de snelheid van beweging van het doel en met den afstand, waarop het doel zich bevindt. Dit oogmerk kan bereikt worden door den zwengel van het windtoestel te bewegen largseen schijf, waarop pinnetjes zijn aangebracht. De beweging van den zwengel moet dan ook als bij het voorgaande toestel geregeld worden, evenals de onderlinge afstand der pinnetjes. c. Toestel tot het weergeven van een doel, zich in schuine strek king ten opzichte van de batterij bewegende. Zooals uit het vorenstaande betreffende deze doelen valt af te leiden, moet dit toestel een richtpunt kunnen bewegen van links naar rechts of omgekeerd en tevens stijgende of dalende. Deze beweging van het richtpunt moet rekening houden met do snelheid vau beweging van het doel, met den afstand, waarop het doel zich bevindt, en met den hoek, die de strekking van beweging maakt met de richting van de batterij. Uit de tabellen voor verwijderende of naderende doelen en voor doelen zich evenwijdig aan de batterij bewegende kunnen wij opmaken, dat de beweging van het richtpunt sneller wordt bij vermeerdering van de snelheid van beweging van het doel en afneemt bij vergrooting van den afstand, waarop het doel zich bevindt. Uit de betrekkelijke theorie volgt, dat de stijging of daling toeneemt bij het grooter worden van den hoek, gevormd door de strekking van beweging van het doel en door de richting van de batterij en tevens,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 453