441 dat daarmede de zijdelingsche verplaatsing van het richtpunt afneemt. Wij zullen dus een toestel moeten hebben, dat: 1<>. een richtpunt van links naar rechts of omgekeerd en tege lijkertijd dalende of stijgende kan bewegen; 2°. de snelheid van beweging van het richtpunt kan regelen naar gelang van de snelheid van beweging van het doel; 3°. de beweging van het richtpunt kan regelen naar gelang van den afstand, waarop het doel zich bevindt; 4°. de zijdelingsche en hoogteverplaatsing van het richtpunt in overeenstemming kan brengen met den hoek, welke de strekking van beweging van het doel maakt met de richting van de batterij. Om het richtpunt te kunnen bewegeD, zooals hierboven wordt aan gegeven, hebben wij noodig een toestel in hoofdzaak overeenkomende met het toestel tot het weergeven van een doel, zich evenwijdig ten opzichte van de batterij bewegende, waarbij tevens gelegenheid bestaat het richtpunt te doen stijgen of dalen, al naar gelang het doel zich van de batterij verwijdert of tot deze nadert. Dit oogmerk kunnen wij bereiken door een der schijven, waarover het touw tot beweging van het richtschijfje loopt, hooger of lager te plaatsen, al naarmate de hoek, gevormd docr de strekking van beweging van het doel met de richting der batterij, grooter of kleiner is. VI Nadere omschrijving der toestellen. a. Toestel tot het weergeven van doelen, zich verwijderende van of naderende tot de batterij (fig 3). Een bamboezen raam van 3 M. hoogte en 2 M. breedte dient tot het op- en neerhalen van een richtschijfje, 0,5 M in het vierkant. Het raam staat met de staande stijlen 0,5 M. in den grond. Tusschen den boven- en benedenstijl zijn 2 einden ijzerdraad gespannen op ruim 0.5 M. van elkaar, waarlangs het richtschijfje op en neer bewogen wordt. Midden tusschen deze einden ijzerdraad is aan den boven- en benedenstijl een katrol bevestigd, waarover een touw loopt, dat aan een oogje aan den boven-en benedenkant van het richtschijfje wordt vastgemaakt. Naast dat raam staat een windtoestel, met piketten in den grond vastgezet. De beide einden touw, die aan het richtschijfje zijn vast-

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 454