442 gemaakt, loopen over eene tweede katrol, vlak boven en onder het windtoestel aangebracht aan den boven-en benedenstijl, die daartoe verlengd zijn. Het windtoestel bestaat uit een lange as, 0.75 M lang, waar aan een zwengel met langen arm bevestigd is. Deze zwengel beweegt zich langs een schijf met een middellijn van 1 M., waarin 120 gaatjes zijn aangebracht op onderling geljjke afstanden, om daarin veerende pinnetjes te steken. Aan de uiteinden van de as zijn 2 oogjes, waarin de einden touw, die het richtschijfje moeten op- en neerhalen, gehaakt kunnen worden en wel zoo, dat, als het eene eind touw is opgewonden, het andere eind afgewonden is, zoodat wij, door den zwengel den anderen kant om te draaien, naar verkiezing het schijfje op of neer kunnen doen bewegen. Met dit toestel kunnen wij niet alle bewegingen weergeven, maar stel len wij ons tevreden met een gemiddelde der bewegingen na te bootsen. Zoo zien wij uit de desbetreffende tabellen, dat de gemiddelde 1) stijging of daling voor een doel, zich met een snelheid van 100 M in de minuut bewegende, per minuut bedraagt 0.060 M.voor een doel, zich met een snelheid van 125 M. in de minuut bewegende, per minuut bedraagt 0.075 M. en voor een doel, zich met een snelheid van 200 M. in de minuut bewegende, per minuut 0.100 M. bedraagt. Met het boven omschreven toestel (de dikte van de as van het wind toestel 2 cM. zjjnde) wordt met één omwenteling ongeveer opgewonden 0 063 M. touw. Om in 1 minuut 0.063 M. touw op te winden of wel het schijfje 0.063 M. omhoog of omlaag te bewegen, moeten wij dus de veerende pinnetjes plaatsen in de gaten 1, 3, 5, 7 enz., zorgende, dat de afstanden tusschen 2 pinnetjes in 1 seconde worden doorloopen. Met dit toestel wordt met 11/2 omwenteling ongeveer opgewonden 0.094 M. touw Plaatsen wjj de veerende pinnetjes in de gaten 1, 4, 7, 10 enz. en wordt evenals in het voorgaande geval gezorgd, dat de zwengel in 1 seconde den afstand tusschen 2 pinnetjes doorloopt, dan wordt in 1 minuut 1^ omwenteling gemaakt of het schijfje 0,094 M. om hoog of omlaag bewogen. I) Vermoedelijk heeft schrijver als gemiddelde aangenomen de halve som van d eerste en laatste gegevens uit de staten. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 455