445 zijn. Da tweede kanonnier draait den zwengel rond met een snelheid door den onderofficier te regelen. b. Het toestel tot het weergeven van doelen, zich in evenwijdige of schuine strekking ten opzichte van de batterij bewegende. De beide schijven worden 50 M. van de batterij, op een ouder lingen afstand van 25 M., met de piketten 0.5 M. in den grond geplaatst. Het touw zonder eind wordt over beide schijven en door de oogen aan den onderkant van het richtschijfje gebracht en daarna bevestigd aan het oogje aau den bovenkant van het schijfje; hierbij zorgende dat het touw goed gestrekt is. Yoor doelen, zich evenwijdig aan de batterij verplaatsende, worden de beide schijven op gelijke hoogte geplaatst; voor doelen, zich in schuine strekking ten opzichte van de batterij bewegende, wordt de verstelbare schijf hooger geplaatst dan de andere en wel in verband met de seinen van de batterij. Het toestel is thans voor het gebruik gereed en moeten alleen de veerende pinnetjes ingestoken worden, rekening houdende met de veronderstelde snelheid van beweging van het doel, waartoe wederom de seinen van de batterij afgewacht worden. De bediening van dit toestel kan ook bestaan uit een onderof ficier en twee kanonniers. Zij voert mede, behalve pioniergereedschap pen en seinvlaggen, een schroefsleutel (tot het los- en vastschroeven der schroeven op de as van de verplaatsbare schijf). VIII. Seinen te wisselen tusschen de batterij en de bediening der toestellen. a. Bij het toestel tot het weergeven van doelen, zich verwijderende van of naderende tot de batterij. 1®. Seinen bij het toestel. Roode en witte vlag omhoog Het toestel tot bediening ge steken. reed. Met beide vlaggen zwaaien. Het toestel onklaar. Voorts worden alle seinen uit de batterij herhaald, tenteeken dat zij goed begrepen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 458