.451 is, wat ballistische eigenschappen aangaat, een geheel ander wapen dan die in Indië; de uitkomsten daar verkregen gelden, in 't algemeen gesproken, hier niet. En, wat de ervaring met dat wapen te velde aangaat, misschien dat de Minister van Koloniën ook daaromtrent de meening vraagt van JSederlandsche officieren, die hunne kennis opdeden, niet gedurende eene vijfjarige detacheering, maar tjjdens een vluchtig particulier bezoekmaar ook dan zal die meening toch wel niet zóó zwaar wegen, dat zij zal neergelegd worden in voorschriften, welke het onmogelijk maken, dat wij profijt trekken van ónze ervaring. Wat het streven naar volledige kennis van het nieuwe oorlogswa pen aangaat, verkeeren wij op 't oogenblik in een gevaarlijk stadium. Het geweer M. 95 heeft, in ongeoefende handen en bij gebrekkige kennis, zeer goed voldaan. De vrees is gewettigd, dat ook in den vervolge die goede uitkomsten de gebrekkige leiding en behandeling over t hoofd zullen doen zien, althans oorzaak zullen zijn, dat er niet de volle aandacht op zal gevestigd worden. Thans wordt te velde uitsluitend het nieuwe geweer gebruikt, daarmede zijn in 't vorige jaar te Segli opnieuw schitterende uitkomsten verkregen en ook bij eene waarschijnljjk spoedig ophanden zjjnde expeditie in het land van Pedir en Gighen, zullen de oorlogskansen ons wel gunstig zijn; dan zal de reputatie van 't nieuwe geweer voor goed zjjn gevestigd. En dat, niettegenstaande er, omtrent de wijze waarop het meeste voordeel van het vuurwapen kan worden getrokken, nog slechts vage begrippen kunnen bestaan, want daaromtrent leerde het proefveld niets en het gevechtsveld slechts weinig en dat weinige nog slechts aan enkele personen, welke tot op heden nagelaten hebben die ken nis in ruimen kring te verspreiden. Het voorloopig voorschrift op de schietoefeningen, niet lang geleden verschenen en nog niet overal verkrijgbaar gesteld, geeft heel wat minder dan het zou kunnen en moeten geven, zelfs een schootstafel ontbreekt. Bovendien maakt het den indruk, dat bjj de samenstelling veel is overgenomen uit een voorschrift, dat speciaal werd samengesteld met het oog op de ge vechtstoestanden in een' Europeeschen oorlog. Zoo lang wij speciaal Indische doelen té beschieten zullen hebben en dat onder zeer ei genaardige omstandigheden, zoo lang kunnen wij geen vertrouwen

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 464