33 onder het tegenwoordige stelsel wordt in het algemeen gesproken het brood, dat ter levering wordt aangeboden, juist niet zoo gemakkelijk afgekeurd. Het medegedeelde omtrent het marschration stilzwijgend voorbij gaande, als niet behoorende tot het eigenlijke onderwerp, zouden we gaarne gezien hebben, dat schrijver bewijzen hadde bijgebracht voor zijn meening dat Semarang zóó bijzonder zich zoude leenen voor de oprichting eener bakkerij, welke dan zoo zegt de schrij vertevens veldbakkerij zoude moeten wezen. Het is ons toch niet klaar hoe men zich die combinatie moet denken. Wij meenen dat een garnizoensbakkerij met zijn nieuw systeem tevens, niet te transformeeren is in een veldbakkerij, zeggen we liever bergbakkerij. Wellicht bedoelt schrijver dan ook, dat het oprichten van een garnizoensbakkerij noodig is, om gelegenheid te hebben het daar gevormde bakk'erspersonee), ook te laten oefenen in het gebruik der bergbakovens. Wat een oefening op zich zelf is en waaraan alleen geroutineerde bakkers kunnen deelnemen, gelet op de moeielijker omstandigheden waaronder en op de meer primitieve hulpmiddelen waarmede gewerkt moet worden. Maar dan begroeten we hem als medestander, wat hij dan ook blijkbaar is, want dat Semarangwaar gemiddeld per dag 110 kg. versch brood noodig is, zich minder leent tot de oprichting eener bakkerij waarbij tevens oefening met bergmaterieel moet plaats hebben dan Bataviawaar men rekenen kan op een dagelij ksche behoefte van 500 kg., is iets dat tusschen ons, naar wij ons vleien, dan geen punt van verschil meer kan wezen. Overigens is ook ons doel geweest aan te toonen dat het noodig is voor het leger veldbakkerijen, liever bergbakkerijen, op te richten. De poging om aan te geven hoe, moge daarvoor getuigenis afleggen. Weltevreden 17 Nov. 1897. W. Vries. s Dl, III, 1898

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 46