457 nogmaals zijne schreden naar het geliefde hospitaal, thans met sneden over verschillende vingers. Na genezing der wonden weigert hij behandeling met massage met de woorden: „die dokter komt niet aan mijn lijf." Zelfs gaat hij zóó ver den geneesheer van zijne zaal te verklaren: ik laat mij niet masseereD, want daar heb ik al zoo veel van gezien dan word ik beter en ik wil niet naar de infanterie terug." Dit sujet heeft weken lang in het hospitaal rondgeloopen en bij de patiënten, die gemasseerd werden, pogingen aangewend om ze tot verzet te brengen. Op de ziekenlijsten komt tegenwoordig nu en dan de uitdrukking voor„wil zich laten behandelen" eene uitdrukking die een ijzervreter eene rilling op het lijf moet jagen. Pogingen op groote schaal om de geneesheeren te misleiden, gaan met deze weigeringsmethode hand aan hand. Enkele civiele geneesheeren in Indië schijnen er zich bovendien op toe te leggen, om bij voorkeur mismaakte jongens, maDnen en grijsaards voor den dienst geschikt te verklaren. Pas in dienst gekomen gezonde mannen beginnen hun krijgsmansle ven met eene poging, om door het voorwenden van een of ander gebrek, onmiddellijk naar de geliefde geboorteplek terug te worden gezonden. En hoe velen worden gestraft Voor eenige dagen b. v. werd een bedrieger, na zeven dagen ver- blijf in het hospitaal, uitgeschreven. Gestraft wordt de man niet, omdat hij toevallig, tijdens zijn bedriegerij, een beetje koorts heeft gehad. Bezat de man nu nog maar een ziekenboekje, dan zoude eene aanteekening van het bedrog daarin ieder volgenden chef op de hoogte helpen, wat voor vleesch hij in de kuip heeft. Thans gaat hij ongestraft, vol moed, naar eene nieuwe garnizoens plaats, waar niemand iets van zijn verleden afweet en—hoeveel dagen zal daar de officier van gezondheid noodig hebben om hem te ontmaskeren Niet alleen dat dergelijke bedriegers onvoldoende worden gestraft zij worden dikwijls beloond. Terwijl iemand, die doodziek in het hospitaal ligt met een lever abces, met beri-beri, met malaria, minder soldij krijgt dan in dienst,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 470