460 „Er ontbreekt geen knoop aan een slobkous, de officieren van gezondheid zijn goed, zij hebben immers eene uitstekende opleiding genoten, de Nederlandsche eischen voor het Artsexamen zijn hoog, enz. enz." Met zulke praatjes maakt men zich van de zaak af. Toegegeven echter, dat die eischen hoog zjjn, dat die opleiding goed is daarmede is nog niet gezegd dat de officieren van gezond heid goed blijven. Om goed te blijven hebben zij studie, ervaring, leiding noodig. Alle Academische examens zijn ingericht op middelmatige geestes gaven, ook de medische. Ieder middelmatig mensch kan met wat moeite en dikwijls zelfs, zonder veel moeite, den doktersgraad behalen. Wil men middelmatige menschen op een middelmatig peil van wetenschappelijke kennis houden, dan moet men toezicht op hen uit oefenen en om toezicht te kunnen uitoefenen, moet men zelf op de hoogte zijn. De officieren van gezondheid krijgen premiën voor hunne studie en worden goed betaald, men mag van hen ook wat vorderen. Yer van alle Europeesche Academiesteden, waar medische hulp van de eerste soort te verkrijgen is, heeft de Indische militair recht, van den geneeskundigen dienst veel te verwachten. Welnu, zonder aarzeling schrijf ik het neer: in het Nederlandsch- Oost-Indische Leger is noch onder de hoofdofficieren, noch onder de lagere officieren van den geneeskundigen dienst, een chirurg van beteekenis te vinden. Men begrijpe dezen volzin niet verkeerd. Er zijn wel militaire doktoren, die aan chirurgie doen (zij doen er allen aan als het moet), er zijn wel militaire doktoren, die er speciaal aan doen, er zijn wel militaire doktoren, die er aanleg voor hebben, er zijn wel militaire doktoren, die uitstekende chirurgen zouden kunnen worden maar uitstekende chirurgen telt het Leger hier te lande niet. En als de thans betreden weg niet verlaten wordt, hebben wij over honderd jaar evenmin goede chirurgen in het Leger te verwachten als thans. Nu zal wel niemand ontkennen, dat dit een pover resultaat is, en iedereen zal het belang inzien van ingrijpende veranderingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 473