461 Zoolang het stelsel wordt gevolgd, dat ieder officier van gezondheid op zijn beurt naar kleine posten moet, zoo lang blijft de aankweeking van een goed chirurg eene onmogelijkheid en zoude zelfs bij uitzending van een goed chirurg uit Europa, deze te eener of anderen tijd, na een verblijf van twee jaar op een kleinen post, geen goed chirurg meer zijn. Een chirurg moet zich dagelijks oefenen, dageljjks zich op zijn speciaal gebied bewegen. Zoolang de beoordeeling der geschiktheid voor bevordering niet in de eerste plaats op de geneeskundige bekwaamheid gebaseerd is, zoo lang zullen de Chefs van militaire hospitalen te veel tijd aan allerlei administratieve beslommeringen moeten opofferen, dan dat zij als hygiënisten en als beoordeelaren van de kennis der jongere officieren zich voldoende kunnen bekwamen en op de hoogte houden. Misschien zal men het uit de school klappen noemen maar ik wil thans de naakte waarheid zeggen: Er geschieden in de militaire hospitalen hier te lande herhaaldelijk grove flaters op chirurgisch gebied. Nu kan men allicht zeggen, dat ieder, die werkt fouten maakt, èn ik zal gaarne erkennen, dat ik mij een medicus, die geen fouten maakt, evenmin kan voorstellen als een ander volmaakt mensch. Maar de fouten, die ik hier bedoel, moesten niet kunnen geschieden. Men denke niet dat ik op de ambtsgenooten, die deze fouten be gingen, den eersten steen zal werpen. Ik herinner mij maar al te wel hoezeer een tweejarig verblijf op een kleine plaats kan doen achteruit gaan in kennen en kunnen. Maar wel keur ik een stelsel af, waaronder zulke dingen geschieden, terwijl zonder bezwaar een regeling kan worden getroffen, die een zuiverder toestand in het leven zal roepen. Zooals de zaken nu staan, heeft hij, die op een buitenpost ach teruit is gegaan, meestal geen gelegenheid zijne kennis goed op te frisschen, voordat hij met verlof naar Europa gaat, want bij een één- of tweejarig verblijf op de groote plaatsen in Indië, vindt hij wel collega's, die speciaal den een of anderen tak van wetenschap beoe fenen, hij vindt geen specialiteiten, geen leermeesters, in staat hem het verlorene spoedig te helpen herinneren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 474