462 Dit kan en moet veranderen in het belang van alleD, die in tijd van nood op de hulp der militaire artsen zijn aangewezen. De groote militaire hospitalen, of althans twee er van, moeten worden inrichtingen met specialiteiten, geheel op de hoogte van hun tak van wetenschap en in staat hunno collega's te onderwijzen, te steunen op den moeilijken weg naar het weten. De eenvoudigste en billijkste weg om dit doel te bereiken, schijnt mjj deze Men richte bij den geneeskundigen dienst een wetenschappelijken staf op. Ieder officier van gezondheid, die eenige jaren in Oost-Indië goed gediend heeft, zich op een bepaalde onderafdeeling van het vak heeft toegelegd en bij dezen staf geplaatst wil worden, kan deelnemen aan een daartoe in te stellen examen. Een examen is hier de billijkste wijze van beoordeeling. Zij, die door middel van dit examen de geschiksten zijn bevonden, worden voor zooveel noodig naar Europa gestuurd om een of twee jaar in het hun aangewezen (door hen gekozen) onderdeel der wetenschap door te studeeren. Zij ver binden zich bij latere verloven naar Nederland hunne studiën voort te zetteD, het Rijk nog een bepaald getal jaren te dienen enz. Eene groote moeielijkheid geeft alleen het eerste examen. In Indië zijn geen personen, bevoegd om dit examen af te nemen. Misschien ware deze moeielijkheid uit den weg te ruimen door het eerste examen alleen schriftelijk en door Nederlandsche Hoog leeraren te doen afnemen Yoor de volgende examens zijn de leden van den eens gevormden staf de aangewezen personeü. De stafofficieren moeten uitteraard worden geplaatst in de groote garnizoenen, zij moeten voortdurend ruime gelegenheid hebben voor verdere oefeningen. Te Batavia zouden zij goede leeraren zijn voor de school voor Doktors Djawa en op alle groote plaatsen een goede steun voor de Stadsdoktoren. Niet alleen echter door het aankweeken van specialiteiten kunnen de overige officieren van gezondheid worden ondersteund in hun wetenschappelijk streven. Men zoude bovendien aan de zoogenaamde conferenties, die thans

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 475