DE PEDIK-EXPE DITJE. [Met eene overzichtskaart 1en eene bijlage.) Op verzoek van velen besloten zijnde, zoo spoedig mogelijk als particuliere correspondentie van het oorlogsterrein der Redactie daar toe in staat zou stellen, een zoo uitvoerig en juist mogelijk relaas der operatiën in het Pedirsche op te makeD, werden in de eerste plaats pogingen aangewend om den lezers volkomen betrouwbare berichten te verschaffen. Daartoe richte de Redactie zich tot het Legerbestuur met verzoek om haar, ter beoordeeling van den Chef der YIIde afdeeling van het Departement van Oorlog inzage te verleenen van die bescheiden, welke haar in staat zouden stellen om de juistheid der van het oorlogsterrein verkregen en uit dagbladen enz. verzamelde gegevens te toetsen en bovendien eene inleiding te kunnen samenstellen, behelzende de aanleiding tot de expeditie en hare voorbereiding. Op haar verzoek werd ten antwoord ontvangen dat het voor in- ivilliging niet vatbaar is. Hoewel het streven der Redactie er op gericht zal blijven om bij de hieronder volgende beschrijving de feiten zoo nauwkeurig moge lijk weer te geven en in hun juist verband te plaatsen, acht zij zich thans gedwongen reeds bij voorbaat de clementie der lezers in te roepen, indien zij hier of daar te kort mocht schieten. Aanleiding en doel van ons optreden in het Pedirsche. Gedurende het geheele verloop van den Atjeh-oorlog vormde de Pedirstreek de bakermat van het verzet, ons in Groot-Atjeh ge boden. 1) De uitgevers zjjn zoo welwillend, op ons verzoek, de by het Topografisch Bureau verkrijgbaar gestelde kaart gratis aan de abonné's op het tijdschrift te ver« strekken. Dl. II, 1898. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 496