487 officieren, die aan de expeditie deelnemen, uitgereikte: „Gegevens betreffende de Pidiëstreek" in hun geheel weer te geven, zullen wij daaruit toch het volgende overnemen. De op de kaart aangegeven Pedirstreek omvat I. De federatie der XII Oelèëbalangs. (Pedir). II. De federatie der VI (Gigiëng). III. De tot de XXII Moekims behoorende VII Moekims-Pedir. IV. Verschillende gebieden, gelegen binnen de Federatiën XII en VI, bestempeld met den naam van Tanoh Wakeuëh (Arab. Waqf, Mal. Wakap) met welke benaming worden aangeduid: 1° de landstreken welker hoofden, onttrokken aan het gezag der oelèëbalangs, rechtstreeks ondergeschikt waren aan de Sultans van Atjeh (sultanswakapgebied). 2° de plaatsen, waar in verband met het daar gegeven onderwijs in de heilige wetenschap, het bestaan van heilige graven en de voort durende aanwezigheid van invloedrijke oelama's (wetgeleerden) de bevolking is vrijgesteld van lasten en verplichtingen, die haar elders zijn opgelegd, en de handhaving van orde en wet door de omliggende hoofden geheel aan die oelama's is overgelaten (geestelijk wakap- gebied). De federatiën vormen een verzameling van tal van elkander vrij wel onafhankelijke staatjes, die zich kenmerken door aanhoudende onderlinge twisten en daardoor een toestand van onrust en wanorde vertoonen, waaraan door de veelhoofdigheid van gezag op geen afdoende wijze paal en perk is te stellen. Uit den chaos van gezaghebbenden zijn steeds de hoofden der landschappen Keumangan en Pidië het meest op den voorgrond ge treden door hun overwicht op de hoofden der naburige staatjes, een gevolg van traditie en persoonlijken invloed, en door de verhouding van feilen tegenstand, waarin zij sedert jaren tot elkander staan. Uit de vroegere geschiedenis blijkt, dat het regeerend geslacht der IX Moekims Keumangan van zeer ouden oorsprong is en afstamt van oorspronkelijke landshoofden, wier verleden zich in onheuglijke tijden verliest. Zij waren van oudsher de hoogste gezaghebbenden in de Pidiëstreek, in onafhankelijkheid en aanzien niet onderdoende voor de Polém's en het vorstengeslacht in Meureudoe, waarmede zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 500