495 arbeiders onder afdaken gelegerd zijn en dat om de uit een hygiënisch oogpunt zoo schadelijke ligging op den grond te voorkomen, zoowel in de barakken als in de afdaken britsen zijn aangebracht. Om eenig denkbeeld te geven van don omvang, die de kampementen kregen en van de hoeveelheid arbeid, die voor den bouw verricht moest worden zij aangeteekend, dat het troepenkampement met de magazijnen voor de artillerie en de genie een uitgebreidheid beslaat van ruim 100.000 M2 bij een grootste afmeting van 650 M. d.w.z. een opper vlakte nagenoeg zoo groot als het Waterlooplein te Batavia, welke, omdat men met de ruimte moest woekeren, zeer vol gebouwd werd. Het dwangarbeiderskampement met de magazijnen der administratie beslaat een ruimte van 20.000 M2. Nabij de bestaande versterking werd een veldhospitaal voor 100 bedden ingericht. Er wordt op gerekend de zieken en gewonden steeds zoo spoedig mogelijk naar Kota-Radja te vervoeren. Yoor den bouw van dit hospitaal werden ijzeren gebinten (systeem Tollet) van Java gezonden. Ten einde den troep van goed drink- en spijswater te voorzien, is nabij de artesische put der oude versterking een groot reservoir gebouwd, van waar het water door oppompen door middel van ijzeren buisleidingen naar distributiereservoirs ia de kampementen der verschil lende korpsen gestuwd wordt. Op overeenkomstige wijze wordt het dwangarbeiders kampement van water voorzien uit de artesische put in de bestaande versterking. Bovendien is een boormeester van het mijnwezen met het noodige personeel naar Segli gedirigeerd om te trachten een derde artesische put in het Chineesche kamp te verbeteren en zoo noodig een nieuwe put te boren. Uit de van het oorlogstooceel tot ons gekomen berichten blijkt, dat er zelfs na aankomst der Selimoencolonne te Segli over vloedig drinkwater aanwezig is. Op de Pedirrivier nabij Kampong Kramat werd voorts een pompin- richting, gedreven door een petroleum motor, opgesteld om bij eb door middel van buisleidingen het rivierwater naar een reservoir in de kampementen te leiden. Dit water is bestemd voor het drenken der dieren en voor waschwater. Yan de landingsplaats aan de Koewala

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 508