47 noegzaam aantal schoten de gedaante van een ellips moeten hebben. Het voorgaande is echter alleen juist, wanneer de afwijkingen in de breedte onafhankelijk zijn van die in de lengte, doch in werke lijkheid is dit het geval niet. Wel heeft men zulks lange jaren op gezag van Poisson als een onomstootelijke waarheid aangenomen, doch Siacci heeft in 1883 bewezen, dat die vermeende onafhanke lijkheid niet bestaat, en in het algemeen ook niet bestaan kan. Hoe echter ook de trefpunten mogen vallen, de foutentheorie toont aan, dat er altijd twee onderling rechthoekige richtingen bestaan, waarin de afwijkingen ten opzichte van elkander onafhankelijk zijn. Laat ons aannemen, dat in fig. II OX en OY die richtingen zijn, dan is het duidelijk, dat de hiervoorgegeven beschouwingen ten opzichte van deze nieuwe assen onveranderd doorgaan; de ellips der totale sprei- ding blijft haar middelpunt in O houden, doch hare assen zullen langs OX en OY vallen, zoodat zij een stand zal hebben, als in de figuur is aangegeven. Aangezien de rechthoek ABCD en zij beide alle practisch mogelijke schoten bevatten, moet zij aan de lijnen AB, BC, CD en DA raken. De vraag dringt zich nu op: hoe kan men den stand der ellips der totale spreiding en dien van hare assen OX en OY bepalen Zulks kan op zeer eenvoudige wijze geschieden, gelijk wij in het navolgende zullen aantoonen. Laten wij daartoe aannemen, dat men eene serie van n schoten heeft afgegeven en dat men ten opzichte van het gemiddelde tref punt daarbij afwijkingen heeft gekregen, die in de breedte gelijk zijn aan xlt x2,xn en in de lengte gelijk aan yx, y2yu. Men behoeft dan slechts voor ieder trefpunt de waarde van x2, y2 en xy te bepalen en zulks met iuachtname van het teeken, waarna men de gelijknamige producten bij elkander moet optellen. Vervolgens stelt men dan £x2 2y2 Sxy =a2,b2 en =c2 n-1 'n-1 n-1 waarbij het opmerking verdient, dat a en b, blijkens het vroeger besprokene, niets anders zijn dan de quadratisch gemiddelde of de middelbare afwijkingen. De waarschijnlijkheidsrekening leert nu, dat alle ellipsen, wier

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 60