55 Gaan wij nu na waar de schavingen en drukkingen voorkomen Bij rijpaarden heeft men in den regel alleen met zadel- en singel- drukkingen te maken. Een enkele keer komen in bergterrein schavingen door borst-of staart riem voor doch deze kunnen gerust buiten beschouwing gelaten worden, evenals die welke door een niet goed passend hoofdstel ontstaan. Een zadel dat niet juist op het paard past of een onderliggend dekje (deken) dat niet volkomen glad op den rug ligt, kunnen druk king veroorzaken. In den regel ligt dit bij het zadel aan een niet voldoende schoftvrijheid, een nauwe kamer of als het niet goed op gevuld is. In hoofdzaak komen de drukkingen dan ook aan de schoft voor. Wordt een deken gebruikt, dan is een plooi daarin meestal de oorzaak, een enkele maal ook steentjes of dergelijke voorwerpen, die er tusechen zijn geraakt. Niet minder komen singeldrukkingen voor. Te vast aansingelen is er bijna steeds de oorzaak vanslechts enkele malen ontstaan zij, indien bij het gebruik van meerdere singels deze niet behoorlijk op elkaar liggen of indien er vreemde voorwer pen tusschen zijn geraakt. „The girths often cut a horse, from the groom having neglected, „when gisting up, to pass a finger or two of each hand and draw „them from above downwards between the girths and the skin, so „as to smooth out any wrinkles (capt Hayes). Ribbendrukking komt dikwerf voor als de gespen van den singel niet naar behooren op deken of dekje komen. Bij het gebruik van opgerolde mantels of mantelzakken, komt door niet ver genoeg van rug of lendenen bevestigd zijn, wel eens schaving ter plaatse, doch evenzeer drukking voor. In het algemeen valt het op, dat de bovengenoemde schavingen en drukkingen veel meer bij troepen-dan bij officierspaarden voor komen. De oorzaak hiervan ligt ongetwijfeld in de eerste plaats aan het betere zadeltuig, voornamelijk van een uit een stuk bestaand dekje, koordsingels, zadels met goede schoftvrijheid en dikwijls ook aan een beter toezicht van den eigenaar en meerdere zorg bij het opzadelen door den oppasser of staljongen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 68