56 Bij trekpaarden heeft men behalve bovengenoemde, meermalen liaam-en broek-schaving, doordien de paarden te heet zijn, het haam niet behoorlijk sluit, te groot of te nauw is en de broek te kort is gegespt, of niet op behoorlijke hoogte hangt. Bij paarden met een schopkruis, komt ook dikwerf kruisschaving voor, doordat de staartriem te vast zit. De meeste drukkingen en schavingen komen echter bij draagdieren voor. Staartriem-, borst- en broekschavingen nog daar latende, komen bij de Bergbatterijen rug- en singeldrukkingen en schavingen voor Omdat de draagbokken (onderscheiden in groote (No. 1) voor muil dieren en kleine (No 2) voor paarden) ondanks de talrijke genomen proeven nog steeds onvoldoende aan hun doel beantwoorden. Omdat de last, en nog wel een doode, veel te zwaar is en niet be hoorlijk altijd in evenwicht kan gehouden worden dan door vast aansingelen en voorts door tal van andere oorzaken, waarvan ik alleen de plaatsing en het gebruik van dekens, het bijna niet of althans slecht afgericht zijn der dieren, de geringe grootte der stukrijders o. m. wil noemen, om er ten slotte op te wijzen, dat de eisch, die men stelt,, dat muildieren beladen goed door natte sawah's gaan vrij wel tot de onmogelijkheden zal behooren, van welk soort (Chineesch, Syrisch, Spaansch, Egyptisch) ze ook zijn. Zoolang deze dieren met smalle hoeven geboren worden, zullen zij nooit, even als een karbouw die zich met zijn breede, uitzettende gespleten hoeven door den modder been- werkt, en zeker niet zwaar beladen, aan dien eisch voldoen en mag men tevreden zijn, als ze, zij het dan met moeite, overal komen. Het behoefc niet betoogd te worden, dat het zich bewegen door sawah-terrein heel gemakkelijk tot verschuiving van den last en dus tot schaving en drukking aanleiding geeft, terwijl dit bij een even tueel omvallen, het tusschengeraken van vreemde bestauddeelen en het nat worden der dekens, nog eerder het geval zal zijn. Ook elders heeft men dit al lang ingezien. Het Eransche voorschrift o. a zegt onder den titel: Passage de marécageson ne doit s'engager dans les marais ou les fondrières avec les animaux chargés, que lorsqu'il est absolument impossible de faire autrement.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 69