57 Middelen om in de bovengenoemde gevallen schavingen en druk kingen zooveel mogelijk te voorkomen, althans tot een minimum te beperken, liggen meer voor de hand dan men oorspronkelijk zou meenen le Rijpaarden. Een goed gebouwd zadel, 't zij een Stegen-dan wel een Engelsch zadel, met behoorlijke schoftvrijheid, een ruime kamer, goed opgevuld, beweegbare stegen die naar den vorm van den rug goed plat daarop kunnen liggen, is een eerste vereischte. Een bekend goed ruiter en paardenkenner, de Kapitein der Ar tillerie J. H. Knel zegt„koopt ge een paard, koop er dan nog een zadel bij." Natuurlijk gaat dit niet altijd aan, doch wel kan men bij elk paard het zadel passen en het eventueel passend laten maken. Wrangel zegt hieromtrent: „die auf dem Pferderücken liegende Seite des Sattels soil stets „ebenso genau wie eine gipsmaske passen", en Captain Hayes: „We should use only well-fitting saddles of suitable shape and „size; should avoid the adoption of a seat which is likely to cause saddle gallsand should attent to the stuffing and lining of the „saddle, and to the fit of the numdah, if one be employed. As the „pannel is apt to get hard and „lumpy" from the absorbtion of per spiration, it should be dried, beaten and brushed as may be required. „A saddle cloth will act as a useful protection add if it is of felt „or cloth, it will soak up the perspiration". Zulk eea zadel dan geplaatst op een goed gaaf dekje, bij voorkeur niet te dik, indien het niet anders kan, op een goed gevouwen deken die zonder plooien goed op den iug ligt, geeu kale plekken of stopsels heeft en daarna behoorlijk wordt aangesingeld, kan weinig aanleiding tot drukking geven. In bijna alle legers is op het oogenblik voor den troep het Stegen- zadel in gebruik (bij enkele ook voor de officiereu) dat met kleine afwijkingen een geïdealiseerde hongaarsche bok is. Daar goede engel- sche zadels te kostbaar en niet duurzaam genoeg zijn voor oorlogs- gebruik, moe3t men daartoe vervallen, hoewel zij natuurlijk niet aan de bovengenoemde eischen geheel voldoen en hun draagvlak aanmer kelijk kleiner is. Toch zijn deze zadels in elk geval oneindig veel beter als de parodie-engelsche zadels der Ned. Ind. Artillerie, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 70