58 dan ook gelukkig afgeschaft worden, al zijn ze voorioopig nog niet overal buiten gebruik gesteld. Een geheel lederen dekje van den vorm van het zadel, zooala die in Hannover bij den bekenden zadelmaker Plant vervaardigd worden, kan ik zeer recommandeeren. „Leather saddle cloths," zegt ook Gapt Hayes, „which should be a little larger than the pannel, are „as a rule exellent for preventing sore backs; but care should be taken that they are kept soft by having fat er oil rubbed into them. Het zadel ligt dan zoo dicht mogelijk op het paard. Men vergete niet dat een dekje noodhulp is, omdat de zadelbekleeding door het zweet zeer veel te lijden heeft en dus herhaaldelijk vernieuwd zou moeten worden. Er zijn zadels die van een bekleedsel voorzien zijn, waarmede ze op het bloote paard gebruikt kunnen worden het is mij niet bekend of die op den duur bruikbaar blijken, wel dat ze zeer zelden worden aangewend, hoewel dit feitelijk de ideaal toestand zou zijn. Vermoedelijk bestaan er technische bezwaren tegen. Graf Wrang el geeft in Das Buch vom Pferde zeer duidelijk aan hoe een paard goed opgezadeld moet worden. „Moet, zegt hij, een dekje gebruikt worden, zoo moet men er byzon- „der op letten, dat dit nadat het op den rug is gelegd, geen enkele „vouw vertoont. Het zadel wordt met den voorkant der zijbladen „achter de schouderbladen van het paard geplaatst, de singels laat „men daarna afhangeD. Ligt het zadel niet dadelijk op de goede „plaats, dan wordt het indien het te ver naar voren ligt, voorzichtig „en zonder verschuiven van het dekje verder naar achteren getrok- „keD, terwijl het daarentegen opgenomen en behoedzaam op het juiste „punt nedergelaten moet worden indien het te ver naar achteren lag. Op „deze wijze alleen kan vermeden worden dat het haar op de „zadel- plaats" opgericht wordt of vouwen (plooien) in het dekje ontstaan., „(dit is bij een lederen dekje niet mogelijk) welke beide feiten aan- „leiding tot drukking zouden kunnen geven. Nu worden de singels „aangegespt Eerst de voorste en dan de achterste. De goede ligging „van den singel is ongeveer 23 c.M. d.i„ eene gewone handbreedte „achter de elleboog van het paard. „De singels liggen dan onder het borstbeen, waar zij het beste houden „en het paard noch bij de begewing, noch bij het ademhalen hinderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 71