63 geheel nieuwe Atjehlcaart (1) achtereenvolgend voorloopige aanvullings bladen der bestaande kaart 120000 uitgegeven. Die voorloopige kaarten werden dikwijls in slechts weinige uren gereproduceerd, ten einde de officieren te Atjeh zoo spoedig mogelijk aan bruikbare schetsen te helpen; ze zijn dan ook niet in den handel gebracht. Na vorenstaande toelichting omtrent den stand in Jndië van het vraagstuk „de uitgave eener nieuwe Atjehkaart" zal men het be grijpelijk vinden, dat wij al zeer benieuwd waren kennis te maken met een door de firma J. Smulders en Co. te 's Gravenhage uitge geven „kaart van het gebied bezet in Groot- Atjeh" waarvan de Heer Thomsom zich de samensteller noemt en aan welke kaart de hoogst vleiende beoordeeling mocht ten deel vallen, voorkomende op biz. 739 van de lle Afl. van den Militairen Spectator van 1897, onderteekend L. A. B. Bij den eersten aanblik maakt die kaart werkelijk geen kwa den iudruk; de groene tinten zijn frischde wegen zijn helder gekleurd; de schaal laat nog vrij veel details toe, maar tegen over al die voordeelen, staan zoovele gebreken, dat wij ons verplicht gevoelen de nieuwe(?) kaart eens meer uitvoerig in oogenschouw te nemen. (2) Men zal ons zeker de vraag veroorloven: van waar komen die nieuwste gegevens, die de „samensteller" heeft gebezigd? Ons ant woord luidt: „de kaart is vervaardigd naar kaarten, die vroeger of later bij het Topographisch bureau te Batavia zijn samengesteld en gedrukt". Zij draagt onmiskenbaar de sporen van in hoofdzaak langs photo- lithographischen weg te zijn verkregen van de bestaande 120000 (1) Om het groote publiek in de geh genheid te stellen „grosso modo" de excur- siën onzer troepen in het Hoorden van Sumatra te volgen, is thans ook bij het Topo graphisch bureau te Batavia in bewerking eene „O.erzicbts kaart van Groot Atjeh en aangrenzende kuststaten" op de schaal 1:200 000, aangevende dat gedeelte van Atjeh, -waar neet ruime grenzen genomen, de werkingssfeer onzer troepen ligt. Die kaart zal zeer spoedig in druk verschijnen militaire Waarde zal ze natuurlijk nagenoeg niet hebben. (2) Het overzichtskaartje op de schaal 1: 800000 bespreken wij hier achter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 76