64 bladen en voorloopige kaarten op dezelfde schaal, terwijl overigens de 150000 kaart is gevolgd. De grijze onderdruk der reproductie, zoomede de namen, die hier en daar als eenzame zwervers op de witte plekken zijn aangebracht, leiden tot vorenstaande conclusie. Maarwelk eene reproductie! Alles draagt het karakter van overhaastiug. van weinig oefening in het afwerken en van nagenoeg geen begrip van de eischen, waar aan eene topographische reproductie moet voldoen. Zelfs de onmisbare retouche is nagenoeg geheel verwaarloosd. Ier opheldering van het vorenstaande zullen wij slechts hier en daar een greep doen, zonder in eene voor leeken minder genietbare beschouwing over de oorzaken der uit een lithographisch oogpunt onverantwoordelijke fouten der reproductie te vervallen. Zoo zijn bijv. bij Tjot Goeë de hoogtelijnen zoo goed als verdwe nen, terwijl de oude (1) eenzelvig is achtergebleven; staat bij Tjot Soeri de oude naam onder den nieuwen; verheugen zich Tjot en Boenot nog in het rustig bezit van de oude namen is Kajoe Le (Zuid van Lambaroé) niet als kampoeng vermeld, doch in die buurt wel een stukje „auas" blijven staan onder „Mort Panas". Zoo vertoont de „Pinangrand" nog ettelijke overblijfselen van den ouden naam, terwijl de Pedirdijk zich moet vergenoegen met eene schraal grijze beschrijving. In de postenlinie had hier en daar en ook bij Biloel het oude top- teeken voor „benting" wel mogen worden weggemaakt; of is dat teeken duidelijkshalve slechts bij enkele posten vermeld Yoor de wegen en voetpaden had het ook wel aanbeveling ver diend „retouche'' op ruime schaal toe te passen; nu toch zijn bijna overal de oude teekens naast het rood zichtbaar, hetgeen, daar de sluiting zeer vee! te wenschen overlaat, uit een photolithographisch (1) Met oxide wordt hier bedoeld de naam, liet teeken, enz. van den grijzen onder- druk, verkregen langs photolithografischen weg van de bestaande kaarten. Met nieuwe wordt bedoeld de druk, dien de „samensteller" daarover heen heeft doen aanbrengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 77