66 Gle Kroeng Tengob, Gle Pekatjang, Gle Bengala enz. en in het ge bergte van Lepoeng; wat een duidelijkheid voor het practisch gebruik tot het bepalen van hoogten en hellingen De hoogtecijfers, die in zwart gedrukt zijn, moet men met een lantaarntje zoeken en wij mogen toch wel veronderstellen, dat de „samensteller'' weet, dat juist die cijfers een krachtig hulpmiddel vormen voor den gewonen kaartenlezer? of vindt hij die grijze bijna onleesbare cijfers voldoende? evenals de grijze Romeinsche cijfers evenals de grijze Moekimgrenzen en tal Yan andere grijze telkens en lijnen, die met de nieuwe kaart absoluut niets te maken heb ben en ongelukkigerwijze door de gevolgde methode van reproductie uit de oude kaart mede zijn gegaan. Het kaartje van de zelfstandige moekims Selimoen enz. vertoont erg veel overeenkomst met de kaart 1: 50000, uitgave 1883 [Topogr. Bureau.] De samensteller had daarvoor nog wel wat nieuwe gegevens kun nen erlangen, als hij die uit Indië gevraagd had bij is wat al te vlug geweest met het aangeven van het kampement Selimoen, want dit ligt nu op zijn kaart ongelukkigerwijze aan den verkeerden oever der Selimoen rivier. Wat eindelijk de overzichtskaart 1 300000 aanbelangt, die „als een aanwinst is te beschouwen" zij terloops aangeteekend, dat de „samensteller" geen onbelangrijk gebruik heeft weten te maken van een der kaarten ook al bij het Topogr. Bureau vervaardigd] be- hoorende bij het bekende werk „de Atjehers" van Dr. Snouck Hur- gronje, alsmede van de reeds verouderde kaart van den controleur Lange 1879—1883] (1) Of de grenzen tusschen de verschillende confederatiën enz. wel juist zijn aangegeven en ook tot de „nieuwste gegevens" behooren, wordt op goede gronden betwijfeld; wij hebben tenminste wel eens kaartenen calques van Segli en omstreken gezien van jongeren datum, die volgens het oordeel van bevoegde beoordeelaars veel vertrouwen verdienen en die heel wat anders aangeven. Die grenzen zijn trouwens nog zoo onzeker, dat het wellicht beter ware geweest ze niet in te teekenen. (1) Yan alle ons beker.de kaarten geeft alleen zij het meer Pajja aan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 79