67 De indeeling van de federatiën is ook foutief; zoo behoort het gebied van T. B. Gloempang Pajëng tot Pedir, dat van T. P. Mogoi tot Gigiëog, terwijl Endjoeng, Ajer laboe en het gebied van T. Sahaboedin van Pantai Radja onafhankelijk zijn. De samensteller houde ons bovenstaande opmerkingen ten goede; misschien vindt hij daarin eenige wenken, die hem naderhand van dienst kunnen zijn. Mocht hij ook al zelf eenige nieuwigheden hebben aangebracht (b.v. kg. Dor, Petjoet, opgebroken trambaan) ons komt het onbegrijpe lijk, ja zelfs raadselachtig voor, dat „L. A. B" zoover gaat met te beweren „Door de samenstelling van de thans onder bovenstaanden titel verschenen kaart, is een overzicht van het terrein te Atjeh ver kregen, dat aan juistheid (1) en duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Immers, werd eenerzijds voor de vervaardiging gebruik gemaakt van de laatste terreinopnemingen, anderzijds blijkt het, dat de Luitenant T. van zijn in Atjeh op topografisch gebied opgedane ondervinding gebruik heeft gemaakt, om de leemtendie de bestaande kaarten aankleefdenzooveel mogelijk aan te vullen Alsof er eenige topographische waarde te hechten valt aan het werk van iemand, die geen behoorlijke leerschool in het opnemen en carteeren van Indische terreinen doorloopen heeft Wij meenen hiervoren te hebben aangetoond, wat in den titel van de nieuwe Atjehkaart verstaan moet worden onder het „volgens de nieuwste gegevens samengesteld". Wij teekenen nog aan, dat de samensteller, zonder zelfs al te beschei den te zijn, beleefdheidshalve in den overigens weidschen titel nog wel, in een heel bescheiden hoekje, de bronnen had kunnen vermelden, naar welke hij zijn kaart gecompileerd heeft; er zoude dan toch nog wel gelegenheid zijn geweest om te doen uitkomen, dat zij ook voor een zeer klein gedeelte is bijgewerkt. Indien het zijn plan is geweest een kaart te leveren, die alleen het groote publiek in staat moet stellen ook eens een kijkje in Atjeh te nemen, dan is zijn doel vrij wel bereikt. Yoor Ae militaire (1) De cursiveering is van ons.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 80