71 en het onderhoud van net St. Getr. kanon van 7 c.M. K. A (Berg)", is aangegeven. In 't kort vermeld, heeft dit als volgt plaats: De vizierkorrel wordt zoo vast mogelijk in haar voetstuk vóór aan 'c kanon geschroefd, waarna op het zeskante gedeelte van de vizierkorrel een merk wordt aangebracht, waardoor haar stand ten- opzichte van het voetstuk wordt aangegeven. Daarna wordt de vizier korrel van boven zooveel afgevijld, dat de richtas evenwijdig is aan de zielas; deze bewerking geschiedt met behulp van standaardopzet en evenwijdigheidsmeter. De achterste helft van de korrel wordt nu tot 10 m.M. onder de punt weggevijld. Bij die laatste bewerking zorge men de punt, die reeds op de juiste hoogte is gebracht, niet te beschadigen. Deze bewerking is eenvoudig genoeg om onder behoorlijk toezicht, door de batterijsmeden te worden uitgevoerd. Hu echter ook het aanbrengen van het viziergaatje bij de voorgaande bewerkingen is gevoegd, zullen er een zeer groot aantal vizierkorrels mede gemoeid zijn, alvorens de smeden in staat zullen zijn een vizierkorrel eenigszins bruikbaar te maken. Aangezien het pasmaken en afwerken, bij de bestaande inrichting der korrels, aan het boren van het viziergaatje dienen vooraf te gaan, spreekt 't van zelf dat bij mislukking van de laatste bewerking veel tijd en moeite nutteloos te loor zullen gaan. Aan een artillerie-werkman kan zulk werk niet worden opgedragen. Geschiedt dit toch, dan zullen de resultaten steeds gebrekkig zijn en zal daardoor het geschut in bruikbaarheid verminderen. Allicht wordt gevraagd, is nu het boren van zoo'n gaatje zulk een lastige zaak, dat een smid dit niet goed zou kunnen doen? Indien men echter in aanmerking neemt, dat de vizierkorrel van staal is, dat dit gat moet geboord worden in het bovenste ogief- vormige gedeelte van de korrel, zoodanig dat de as van het gat evenwijdig moet loopen aan de zielas, waardoor aan de onderzijde veel meer metaal moet weggeboord worden dan aan de bovenzijde, zal iedereen moeten toegeven, dat zulk een schijnbaar eenvoudige bewerking nog veel oefening vereischt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 84