72 Indien het mogelijk zou zijn de vizierkorrels bij den A. C. W.af te werken, d. w. z. ze te voorzien van een afplatting en een vizier gaatje, dan zou daarmede veel gewonnen zijn. Na het pasmaken, dus nadat de punt van de korrel zoodanig is bijgewerkt tot de richtas evenwijdig loopt aan de zielas, hetgeen bij de batterijen dient te blijven geschieden, zouden de batterijen in het bezit zijn van goede vizierkorrels. De bovengenoemde bezwaren zouden daardoor in hun geheel komen te vervallen. Bij de vizierkorrels zooals deze thans zijn ingericht, is !t afleveren van afgewerkte korrels door den A. C. W. niet mogelijk, daar deze vizierkorrel, geheel in haar voetstuk geschroefd, wel zelden of nooit in den vereischten stand zal komen, d. i. niet de afplatting juist naar achteren gekeerd, waaruit een verkeerde stand van het viziergaatje volgt. Worden echter de vizierkorrels ingericht zooals hieronder zal be schreven wordeD, dan kunnen zij, zonder de minste nabewerking, goed geplaatst worden. Men zou hen daartoe op de volgende wijze kunnen samenstellen De voorgestelde vizierkorrel bestaat uit een afgewerkte korrel met tap en uit een zeskanten voet. De korrel met tap is 1. 0.048. Daarvan is de korrel d. i. het niet van schroefdraad voorziene gedeelte 1. 0.021. De zeskante voet is h. 0.011, heeft een doorboring met schroefdraad en dient als moer voor den tap van de korrel. Is de voet geheel op den tap, tot tegen de korrel geschroefd, dan heeft deze vizierkorrel geheel het aanzien van de bestaande. De lengte van af den onderkant van den voet tot de punt van de korrel is dan 0.032, dus gelijk aan de lengte van de pasgemaakte vizierkorrel. In dezen stand wordt zij aangebracht, hetgeen als volgt geschiedt: Het buiten den voet uitstekende tapeinde wordt geheel in het voetstuk voor de vizierkorrel geschroefd. Dit dient met de hand te kunnen geschieden, waaruit volgt, dat de tap eenige tienden van millimeters dunner dient te zijn dan bij de bestaande vizierkorrel het geval is. Is de afplatting niet zuiver naar achteren gekeerd, dan wordt zooveel teruggedraaid tot dit wel 't geval is, waarna de voet alleen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 85