73 eerst roet de hand en daarna met den schroefsleutel zoo vast mogelijk wordt aangedraaid. De korrel is nu in den verlangden stand gebracht en het pasmaken kan een aanvang nemen. Moet de vizierkorrel uitgeschroefd worden, dan wordt eerst de onderlinge stand van korrel, voet en kanon op de een of andere wijze aangegeven. Het grootste hoogteverschil van de punt tenopzichte van den onderkant van den voet is gelijk aan de hoogte van één schroefgang van den tap, dus 2 m.M. Rekenende op het gemiddelde zouden de vizierkorrels moeten worden afgeleverd met een afplatting van 11 m.M. hoogte en met de as van het viziergaatje op 6 m.M. onder de punt, teneinde de punt bij het pasmaken niet te veel te verzwakken. Al komt na het pasmaken het viziergaatje niet meer zuiver onder de punt, dan wordt daarmede niet het minste nadeel verkregen. Daar deze vizierkorrel uit 2 losse deelen bestaat, zou men licht geneigd zijn te denken dat dit een nadeel zou opleveren bij het vervoer van de reserve vizierkorrel in de paktasch. De schroefdraad van den tap eindigt echter niet plotseling bij de korrel, doch verloopt geleidelijk, zoodat de voet reeds met de hand, zóó vast tegen de korrel is aan te schroeven, dat van losdraaien bij vervoer geen sprake is. In 't kort resumeerende heeft de voorgestelde vizierkorrel de volgende voordeelen boven de oude: lEte de bergbatterijen komen in 't bezit van zuiver afgewerkte richt- middelen, waardoor de bruikbaarheid van het geschut verhoogd wordt. 2de het afwerken van de korrels bij de batterijen vervalt, zoodat het gereed maken van een vizierkorrel minder tijd vordert. 3de de kosten zijn veel geringer daar van verknoeien geen sprake kan zijn. 4de de batterijsmeden, die toch reeds hunne handen vol werk hebben, worden ontlast van werk, dat hun bovendien nog menig onaangenaam oogenblik zou kunnen kosten. Dat deze aangelegenheid nogmaals aan een onderzoek moge onder worpen worden, zullen ongetwijfeld velen met mij wenschen. P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 86