80 van 1897 ook elders plaats, bijv. in Bombay, Puna, Lucknow, Chit - pur en Madras. Met krachtige hand werden zij onderdrukt en zij hielden geen verband met de gebeurtenissen aan de Noordwestelijke grenzen. Slechts daar werd gestreden. Intusschen zijn dergelijke kampen in geenen deele een nieuw verschijnsel. Sedert op den 29sten Maart 1849 de Punjab, een gebied half zoo groot als Duitschland, bij het Britsche rijk ingelijfd werd, werden herhaaldelijk bloedige oorlogen gevoerd om het nieuw gewonnen land te behouden. Toen deze door de onderwerping van de Sikhs ten gunste van Engeland beslist waren, begonnen de steeds terug komende kostbare geschillen met de onrustige roofzieke grensstammen, die in hun onherbergzame bergdalen slechts met veel moeite te be reiken waren. De ondervonden tuchtigingen hadden op hen altijd slechts voor korten tijd een afschrikwekkenden invloed. Daaruit werd de onaangename noodzakelijkheid geboren om de grenzen in het Noorden en Noordwesten steeds verder uit te breiden, tot in de eigen districten dier Btammen. Maar nog andere gronden leidden daartoe, n.l. die welke in verband staan met de hier verder on besproken gelaten wereldpolitiek tegenover Afghanistan of eigenlijk tegenover Rusland en voor alles de noodzakelijkheid om de naar het Pamirgebied, naar Afghanistan en naar Beloedschistan voerende passen open te houden. De laatste grensregeling kwam tot stand nadat Rusland de hand gelegd had op het Pamir-gebied door een Russisch-Engelsch tractaat van Maart 1893 (1). Deze grens blijft echter in veel streken erg onzeker, zoo in het land der Mohmands. Engeland had de uiterste grensstrooken bovendien niet onder direct beheer genomen, maar daarvan staten gemaakt met een zekere mate van onafhankelijkheid, welke dienen moesten om den eersten stoot aan de grenzen op te vangen. Uit de weerbare manschappen der daartoe in aanmerking komende inlandsche stammen werd onder Engelsche residenten een soort plaatselijke militie gevormd èn aan haar, tegen een jaarlijksche gel- (1) In hetzelfde jaar werd de Chitral veldtocht afgespeeld. Engeland zag zich ge- dwongen om het in den hoek tusachen de Hindu-Kush en het Himalaya gebergte, zui delijk van het „Dak van de Wereld" (Pamir) gelegen Chitral-gebied, te onderwerpen, omdat van daar uit de verbindingswegen met Afghanistan in de rechterflank bedreigd waren geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 93