85 De gevechten worden voornamelijk afgespeeld in den rechten hoek tusschen de hoofdruggen van de Hindu-Kush en het Himalaija gebergteeen hooggebergte met diep ingesneden rotskloven, slechte wegen en geringe hulpbronnen. De gespierde voor den krijg gebo ren en van jongs af, aan rooftochten en het gebruik der wapenen gewende bergbewoners (Indisch-afghaansch gemengd bloed), zijn ge woon zich snel te verzamelen, koen de een of andere onderneming op touw te zetten en zich tegenover eene vijandige overmacht in hunne schuilhoeken terug te trekken. Op die wijze is het moeilijk tot eene bevredigende beslissing door wapengeweld te geraken. Uit Plaat II is de woonplaats der grensstammen ongeveer na te gaan. Als politieke buren komen in de eerste plaats Afghanistan, daar na ook Beludschistan in aanmerking. Het noorden van dit land is aan de Engelsche kroon onderworpen; in het groote nog' onafhan kelijke gedeelte hebben de Eogelschen met uiterst verwarde verhou dingen te maken. Zij moesten daar verdragen sluiten met vijf verschillende vorsten. Yan uit Indië leiden ongeveer 50 passen naar Afghanistan. De twee voornaamste zijn de Khaiber-pas (tusschen Peschawar en Kabul) en de Bolan-pas, die over Quetta (in Engelsch Beludschistan) naar Kandahar leidt. De eerste slingert zich over eene lengte van eene Engelsche mijl 1,6 KM.) en bij eene breedte van menigmaal niet meer dan 20 M. tusschen naakte, zich tot 400 M. hoogte steil verheffende, rotsen. De laatste voert bijna 10 mijlen lang door nauwe kloven. Onder de andere passen moeten nog in het bijzonder vermeld worden die van Gomal en Kuram. Langs de grenzen zijn tal van posten vooruitgeschoven, bezet door de in Engelschen dienst staande militie. Hun standplaats bestaat meestal uit een eenvoudig blokhuis of een kazernevormig gebouw, welke gelegenheden, in de naar Europa gezonden telegrammen, menigmaal ten onrechte forten genoemd werden; valsche gevolgtrekkingen over de door de opstandelingen behaalde resultaten konden dientengevolge niet uitblijven. Als de eigenlijke middelpunten der militaire operaties moeten in de eerste plaats beschouwd worden de grens bij Peschawar en meer achterwaarts Raual Pindi. De spoorbaan voert over de Indus tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 98