WENKEN VOOR DE PRACTIJK. (1) Extracten-Stamboek. Het verdient aanbeveling op de extracten-stam boek te doen aanteekenen of de op het extract vermelde gymnast l3te klasse is; in denzelfden geest als de aanteekening geschiedt omtrent Prevot of Meester. Ter bevordering van de duidelijkheid en netheid der inschrijving zou het wenschelijk zijn het model der extracten eenigszins te wijzigen en rechts van de eerste rubriek een tweede te maken met het opschrift Paraaf. Thans is er geen ruimte voor de parafen. Ten opzichte van de officieren zouden wij willen voorstellen om, be halve vermelding van dispositie en datum van plaatsing bij een Korps, ook te doen noteeren, wanneer de officier bij het Korps aangekomen is. Het gebeurt toch menigmaal, dat er maanden verloopen tusschen de be schikking betreffende plaatsing en aankomst bij het Korps. Datum van aankomst blijkt nergens uit, behalve uit de Korps-orders. Strafhoeken. De strafhoeken zijn een cauchemar, zoowel voor de com pagnies-commandanten als voor de sergeant-majoors, die ze moeten in schrijven. Zij geven altoos aanleiding tot veelvuldige aanmerkingen en verzwaren den arbeid van het administratief kader, inzonderheid wanneer de compagnie plotseling een groote aanvulling krijgt, dan wel ineens veel manschappen moet afgeven. Yerder is de wijze van inschrijving te omslachtig. Waarom te eischen, dat alle straffen van een overgeplaatste in het strafhoek der nieuwe compagnie worden overgenomen In den regel toch raadpleegt men zelden de strafhoeken, maar bijna altijd de (liggers-) extracten-straf boek. Deze moeten dus volledig zijn. Daarom is het wenschelijk, bij de in-dienst-treding van een minder militair, voor hem aan te leggen een uit vijf folio's bestaand, ingenaaid strafhoek, ongeveer in den trant van de spaarboekjes, maar van grooter (1) De Redactie roept beleefd de aandacht en belangstelling der lezers voor deze rubriek in, welke zij zich voorstelt doorloopend in het tijdschrift op te nemen. Zij hoopt daardoor den lezers gelegenheid te geven in behnopien vorm allerlei opmerkingen, die de praktijk aan de hand doet, onder de aandacht van hoogerhand te brengen en aan het oordeel van kameraden te onderwerpen. Moge deze nieuwe rubriek medewerken om het tijdschrift te doen zgn het „Orgaan" van het Ned.-Ind. leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 241