"V -A.ZRI.A.. De hippische sport in Japan. De hippische sport wordt in Japan zeer in eere gehouden. De Keizer houdt zeer yeel van wedrennen, maar als heftig tegenstander van elk soort van hazardspel, staat hij ook op de renbaan geen weddingschappen toe. Zijn kleuren zegevieren in de meeste rennenhij heeft een grooten renstal en uitgestrekte stoeterijen. Op de Keizerlijke boerderij te Nicap zijn niet minder dan 2000 paarden, op een andere 400. De Keizer interesseert zich zeer voor de paardenfokkerij, o. a is dit jaar de directeur zijner stoeterijen, de heer Mijama, naar Europa gezonden, om de ver schillende systeems van paardenfokkerij te bestudeeren. (Het paard. Afi. 12 1897) Het Dum-Dum projectiel van het Lee-Metford geweer. Zooals bekend is verbreidde zich, tengevolge van de opgedane onder vinding gedurende den Chitral-veldtocht, het gerucht, dat het projectiel van het Lee-Metford geweer (7.7 mM) zoo weinig ernstige verwondingen veroorzaakte, dat de getroffen inlanders den strijd konden voortzetten. De Engelsch-Indische Regeering zag zich dientengevolge gedwongen een nieuw projectiel in te voeren om den soldaat het vertrouwen in zijn wapen terug te geven. Dit nieuwe projectiel werd aan de ernstigste proeven onderworpen, terwijl door de militaire autoriteiten pakjes patronen werden uitgedeeld aan jagers om ze bij de jacht op groot wild te benutten. Proeven op ver schillende afstanden op lijken van ossen genomen hebben een zeer bevre digend resultaat opgeleverdook wanneer geen zware beenderen getroffen werden, werd de kogel opgestuikt en bracht daardoor ernstige verwon dingen te weeg. Hieruit viel gemakkelijk de uitwerking op het mensche- lijk lichaam en op paarden af te leiden. Men heeft een projectiel noodig, dat een bestreken baan heeft en op alle afstanden den vijand neerlegt. Met het Dum-Dum projectiel is zulks volledig bereikt. Zijn koper nikkel mantel is van onderen dik en aan de punt zoo dun gemaakt dat het lood bijna bloot komt. Op 1000 Yards (1 yard 0.91 M) levert het een uitstekend schot op en er zijn slechts een paar gran cordiet (1 gran 0.06 gram) meer noodig om aan het projectiel dezelfde vluchtsnelheid te geven als het vroegere had. Hierdoor werd het ook onnoodig om het

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 243