SPREIDING VAN SPRING-EN TREFPUNTEN (Vervolg van blz. 177) Met Plaat V. Hoofdstuk III. Spreiding yan springpunten yan granaatkartetsen. A. Wetten der spreidingafgeleid uit de schietproeven. De practised mogelijke springpunten zullen zich bij het granaat kartetsvuur binnen het oppervlak van een lichaam groepeeren, dat door de gezamenlijke uiterste banen wordt omsloten. Aangezien de wetten der spreiding in alle mogelijke richtingen dezelfde zijn, moet ieder vlak, dat door het gemiddeld springpunt wordt gebracht, dit lichaam volgens eene ellips snijden. Dit lichaam moet bijgevolg eene ellipsoïde zijn, hetgeen dan ook langs streng wiskundigen weg kan worden bewezen. Oppervlakkig beschouwd zou men geneigd zijn tot de veronderstelling, dat de groote as dier ellipsoïde gelegen zou moeten zijn in het verticale vlak, dat door de gemiddelde baan kan worden gebracht, doch dit is geenszins het geval. Die as maakt met de gemiddelde baan zoowel in verticalen als in horizontalen zin een hoek. Wanneer wij echter aannemen, dat de afwijkingen in de breedte onafhankelijk zijn van die in lengte of hoogte, hetgeen evenmin juist is als bij trefpunten, dan zal de groote as in dit vlak liggen en zal men dus aan weerskanten daarvan geheel denzelfden toestand hebben. Wij zullen, in navolging van de algemeen aangenomen begrippen, deze veronderstelling als juist aannemen. Zeer zeker is dit minder nauwkeurig; de zijdelingsche afwijkingen zijn wel degelijk afhankelijk van die|in de lengte. De fout echter, die men aldus begaat, is zeer gering; in elk geval veel te klein om het inroepen van de hulp eener inge wikkelde theorie noodzakelijk te maken. Wel is waar leidt die theorie volstrekt niet tot onoverwinnelijke bezwaren, maar hare uitkomsten, hare formulen zijn dermate gecompliceerd, dat zij voor practische toe passingen onbruikbaar moeten worden geacht. Wij zullen derhalve ons deze onnauwkeurigheid getroosten, waartegen te minder bezwaar be staat, aangezien op dit gebied enkel benaderingstheoriën mogelijk zijn. Dl. I 1898. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 252