305 De kaart bevat een opgave der bestaande telephoonverbindingen en een sagi-indeeling. Voorts is op de schaal van 1:2500000 een afzonderlijk kaartje geteekend, aangevende de indeeling der verschillende „Onderhoorigheden," tot het Rijk van Atjeh behoorende. Het ondervolgende wordt nog onder de aandacht gebracht. Uitdrukkelijk is op de kaart aangeteekend, dat de federation Pedir en Gigieng grooten- deels figuratief zijn ingeteekend. Bij het samenstellen der kaart werd verder rekening gehouden met enkele besluiten, projecten enz., die nog uitgevoerd moeten worden; zoo zijn de posten Lamtih en Kota Pohama der oude geconcentreerde linie reeds weggelaten en werd de trambaan Glé-Kambing Selimoen reeds ingeteekend. In de inleiding wjjst Schrijver aan de hand der literatuur op het gevaar, dat er voor verbruikers ligt in het nuttigen van vleesch afkomstig van zieke dieren, van welk gevaar men eerst een denkbeeld krijgt na het raadplegen der statistiek. In Baden b.v. leverden op 1000 noodslach- tingen, 128 gevallen schadelijk vleesch, terwijl het geheele aantal uit nood geslachte dieren in Duitschland alleen 160.000 bedroeg. Het gevaar bij noodslachting wordt in hooge mate vermeerderd door dat volstrekt niet altijd typische ziekten voorkomen, maar vaak ziekten van duisteren oorsprong; en 't zijn juist de zuiver septische, acuut ver- loopende ziekten, waarbjj de macroscopische, pathologisch-anatomische afwijkingen in 't geheel niet aanwezig zijn. In de volgende bladzijden bespreekt Schrijver de èn door anderen èn door hemzelf, verrichte bacteriologische onderzoekingen, en wijst er met nadruk op, dat het tot nu toe steeds gelukt is in voor de gezondheid schadelijk vleesch, pathogene bacteriën aan te toonen, bacteriën, die met het bacterium coli commune in morphologische eigenschappen een groote overeenkomst vertoonen, maar in andere eigenschappen daarvan sterk afwijken. De conclusie, die Schrijver uit al deze gevallen trekt, is in 't kort de volgende In twijfelachtige gevallen, wanneer ten minste het macroscopisch onder zoek, in vereeniging met het bekende ziekteverloop, reeds niet tot afkeu ring leidt, kan alleen een doelmatig bacteriologisch onderzoek over de bruikbaarheid als voedingsmiddel beslissen. Heeft dit onderzoek nega tief resultaat, dan is het vleesch voor consumptie geschikt. Maar in 't Vleesohvergiftiging, haar oorzaak en haar bestrijding door Dr. Pr. Basenau. Amster dam. H. Eisendraht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 318