WENKEN VOOR DE PRACTIJK. De inwerking van moderne geweerprojectielen op het menschelijk lichaam. De bijeenkomst van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgsweten schap van 26 November 1897 was gewijd aan dit onderwerp. De korte conclusie der lezing en der daarop gevolgde gedachten wisseling kan aldus luiden: „de tot nu toe bestaande gegevens zijn weinig te vertrou- „wen; de gevolgtrekkingen derhalve ook; de wetenschap staat voor meer „vragen dan antwoorden". Het is zeer te betreuren, dat in vredestijd zoo in het duister gegrepen moet worden tot het krijgen van gegevens, die voor de artilleristische en tactische wetenschappen niet zonder belang zijn en die voor de me dische vooral van groote beteekenis kunnen worden. Als het waar is, dat aan het Indische leger in den loop van dit jaar eene taak toegedacht is, waarbij de moderne geweerprojectielen eene groote rol te vervullen kunnen krijgen, dan zou daarbij voor den Genees kundigen Dienst de schoone opdracht weggelegd zijn om eenig meer licht in deze quaestie te ontsteken. De waarnemingen moeten niet te hooi en te gras plaats hebben, maar zóó dat zij wetenschappelijke grondslagen kunnen vormen. Ons vallen, bij het overzien der quaestie, slechts twee bezwaren op: 1.® de schijn moet vermeden worden, dat aan de gesneuvelde vijanden oplettendheid bewezen wordt ten koste van onze gekwetsten; 2e de schijn moet vermeden worden, dat gevallen vijanden gemutileerd worden. Die schijn zal men het best kunnen vermijden door de zaak vooraf goed te regelen en in studie te nemen en haar niet aan het particulier initiatief over te laten. Si Anoe. De nieuwe uniform. Er is zoo lang en zoo veel geschreven en gewre ven om ons de tegenwoordige uniform te bezorgen, dat geen practisch mensch verwachten kan in de eerste jaren er iets anders voor in de plaats te stellen. En eerlijk gezegd, wij noemen dit gelukkig, want wij zijn tevreden met onze zwarte en witte kleeding. Om die tevredenheid met het geheel te bestendigen en meer algemeen te maken, en om haar niet te doen ondergaan in o. i. billijke grieven

Indisch Militair Tijdschrift | 1898 | | pagina 320